Pełnia i zaćmienie w jednym. Wilczy Księżyc już na niebie

Pierwsza pełnia w latach 20. będzie niezwykła, bo na niebie będziemy mogli obserwować Wilczy Księżyc. Tegoroczny będzie tym bardziej spektakularny, że Srebrny Glob zahaczy o półcień Ziemi.

2020-01-10, 19:30

Pełnia i zaćmienie w jednym. Wilczy Księżyc już na niebie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/PHOTO JUNCTION

Powiązany Artykuł

kosmos 1200.jpg
Pierścieniowe zaćmienie Słońca. Spektakularne zjawisko na niebie

Dzięki temu nasz naturalny satelita będzie jednocześnie w pełni i zaćmieniu - dokładnie w tzw. zaćmieniu półcieniowym. Punkt kulminacyjny już w piątek 10 stycznia wieczorem.

Styczniowa pełnia zwyczajowo nosi nazwę Wilczego Księżyca lub Zaćmienia Księżyca Wilka. Określenie wywodzi się z legend rdzennych Amerykanów, ponieważ z początkiem roku, gdy było najzimniej, wilki podchodziły bliżej ludzkich osad w poszukiwaniu pożywienia. Wtedy też ich wycie było najlepiej słyszalne.

Powiązany Artykuł

kosmos1200.jpg
NASA chce wrócić na Księżyc. Pomoże jej Polska Agencja Kosmiczna

Wilczy Księżyc widoczny w całej Polsce

Tegoroczne zjawisko będzie doskonale widoczne niemal w całej Polsce - oczywiście w zależności od warunków meteorologicznych. Choć dla części kraju prognozowane jest zachmurzenie, może przy silnym wietrze uda się dostrzec pełnię.

Piątkowa pełnia Księżyca będzie tym bardziej niezwykła, że Srebrny Glob w czasie swojej wieczornej wędrówki po niebie zahaczy o półcień naszej planety. Choć nie zanurzy się w nim całkowicie, to w maksymalnym punkcie (tuż po godz. 20) w cieniu znajdzie się nawet 90 proc. tarczy Księżyca.

kstar / NEWS.ASTRONET.PL / PORTAL TVP.INFO

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej