Burmistrz z PSL chciał ograniczyć lekcje religii w szkołach. Mieszkańcy zorganizowali protest

Ponad 2,5 tys. osób w ciągu 10 dni poparło protest przeciwko próbom ograniczenia lekcji religii w szkołach gminy Ustrzyki Dolne. Zbieranie podpisów zainicjowało Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy. Z pomysłem ograniczenia religii wyszedł polityk PSL.

2020-01-12, 11:35

Burmistrz z PSL chciał ograniczyć lekcje religii w szkołach. Mieszkańcy zorganizowali protest
Polacy protestują przeciw próbom ograniczenia lekcji religii przez PSL. Foto: PAP/Lech Muszyński
  • W listopadzie burmistrz Ustrzyk Dolnych z PSL wyszedł z pomysłem, aby ograniczyć lekcje religii w szkołach
  • Tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony tylko za aprobatą biskupa diecezjalnego
  • Metropolita przemyski nie wyraził na to zgody
  • W ciągu zaledwie 10 dni protest poparło przeszło 2,5 tys. osób
  • Listy poparcia protestu przychodzą z różnych części Polski

Powiązany Artykuł

lednica-1200.jpg
Znamy hasło tegorocznego Spotkania Młodych w Lednicy. Ruszyły zapisy

- Podpisy będziemy nadal zbierać. Przychodzą do nas także liczne listy poparcia z rozmaitych miejsc w kraju - powiedział w sobotę podczas konferencji prasowej prezes stowarzyszenia Adam Pęzioł.


Powiązany Artykuł

Bp Wiesław Śmigiel PAP 1200.jpg
Niedziela Chrztu Pańskiego. "Okazja do podziękowania za dar chrztu"

Pomysł niezgodny z polskim prawem

W listopadzie burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz (PSL) zwrócił się do metropolity przemyskiego ks. abp. Adama Szala o zgodę na zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu. Swoje stanowisko uzasadniał koniecznością szukania oszczędności w oświacie.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Ks. Waldemar Cisło: chrześcijaństwo to najbardziej prześladowana religia na świecie

Metropolita przemyski nie wyraził zgody. Tygodniowy wymiar zajęć z religii - zgodnie z polskim prawem - może być obniżony tylko za aprobatą biskupa diecezjalnego. Działaniom burmistrza sprzeciwiło się m.in. Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.

REKLAMA

- W mojej ocenie burmistrzowi nie chodziło o to żeby się ten projekt udał; z góry wiadomo było, że nie jest to możliwe. Natomiast chodziło o to, żeby wywołać pewien zamęt. Pokazać, że są środowiska, osoby dla których model oświaty w Polsce, w którym prowadzone są lekcje religii, jest nie przyjęcia - powiedział Adam Pęzioł.

Powiązany Artykuł

iskk 1200 pap.jpg
Kościół katolicki w Polsce w liczbach. Znamy najnowsze dane ISKK

"Religia kształtuje charakter młodego człowieka"

Zaznaczył, że stowarzyszenie zaprotestowało odwołując się do nauczania prymasa Wyszyńskiego. - Ksiądz prymas przez dziesiątki lat głosił pogląd, że cały proces wychowania, oświaty, edukacji ma sens wtedy, kiedy szkoła w sposób integralny traktuje lekcje przedmiotów ścisłych, humanistycznych łącznie z wychowaniem religijnym, katechizacją. Dopiero wtedy w pełni kształtuje się charakter młodego człowieka - zauważył prezes stowarzyszenia.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Ks. prof. Andrzej Kobyliński: religia w polskich szkołach wymaga pilnej reformy

Adam Pęzioł przypomniał, że stowarzyszenie zaprotestowano przeciwko "próbom jakie podejmuje burmistrz". - Żądamy zaprzestania akcji kompromitującej naszą społeczność w oczach opinii publicznej. Uważamy także, że lekcje religii w szkołach służą kształtowaniu właściwych postaw młodych Polaków - powiedział.

REKLAMA

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Ks. M. Będziński: katolicyzm nie jest faworyzowany, tylko permanentnie prześladowany

W ocenie Adama Pęzioła, "inicjatywa burmistrza jest sposobem na testowanie opinii środowisk katolickich na ile da się tego typu projekt przeprowadzić". Podkreślił, że akcja spotkała się dużym poparciem. - W ciągu zaledwie 10 dni protest poparło przeszło 2,5 tys. osób. Będziemy go kontynuować - dodał prezes Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

kstar / Radia Maryja

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej