Słowacja: przewoźnicy blokują przejścia graniczne. Chcą niższych podatków

Unia Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) poinformowała, że w niedzielę o godzinie 22 rozpoczęły się blokady przejść granicznych dla samochodów ciężarowych. W poniedziałek ma dojść do rozmów transportowców z rządem.

2020-01-13, 01:56

Słowacja: przewoźnicy blokują przejścia graniczne. Chcą niższych podatków
Handel Polski z Ukrainą odbywa się głównie szlakami lądowymi.Foto: Roman Korotkov/ Shutterstock

Z 24 przejść granicznych wytypowanych do blokad, są trzy byłe przejścia z Polską: Tatrzańska Jaworzyna – Łysa Polana, Trstena (Trzciana) – Chyżne, Vyszny Komarnik – Barwinek. UNAS zapowiada, że nie będzie utrudnień w ruchu dla samochodów osobowych oraz przejazdów autobusowych. Zapewniono również bezproblemowy ruch samochodów służb ratunkowych.

Powiązany Artykuł

tiry 1200 eastnews.jpg
Szkodliwe dla Polski przepisy wejdą w życie? Europosłowie nie składają broni

Obywatele "zakładnikami" przewoźników

Według wiceprzewodniczącego UNAS Stanislava Skaly pojawiły się groźby ze strony policji, która miała zapowiedzieć odbieranie praw jazdy kierowcom uczestniczących w blokadach. Premier Peter Pellegrini, w niedzielnym programie telewizyjnym, skrytykował blokady, które jego zdaniem "zagrażają transportowi drogowemu, dostawom do wielkich firm i z obywateli robią zakładników".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sławków: pierwszy pociąg dotarł do Polski Nowym Jedwabnym Szlakiem

Premier zapowiedział na poniedziałek naradę z ministrami transportu, finansów oraz z komendantem policji. Według UNAS ma też dojść do rokowania transportowców z przedstawicielami resortów finansów i transportu. Kierowcy zrzeszeni w UNAS rozpoczęli protest 7 stycznia br. Korzystają ze wsparcia i pomocy Inicjatywy Rolników zrzeszającej właścicieli małych i średnich gospodarstw. Transportowcy chcą obniżenia o 50 proc. podatku drogowego oraz wstrzymania pobierania opłat za przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu od ciężarówek i autobusów, do czasu wyłonienia nowego zarządcy systemu pobierania myta.

REKLAMA

Strajk ostrzegawczy bez uczestnictwa w blokadach

Od protestu dystansowali się kierowcy z drugiego działającego na Słowacji zrzeszenia transportowców - Związku Przewoźników Drogowych (CzESMAD). Ostatecznie w sobotę poparli postulaty UNAS i przystąpili do strajku ostrzegawczego, ale nie uczestniczą w blokadach. Przystali na proponowaną przez rząd obniżkę podatku drogowego o 12,5 proc. Mają także postulat dotyczący rezygnacji z opodatkowania diet przy wyjazdach zagranicznych. Wezwali Unię do rezygnacji z blokad i zwrócili uwagę, że mogą doprowadzić do patowej sytuacji w rozmowach z przedstawicielami rządu.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej