Grodzki: w czwartek spodziewamy się w trybie pilnym opinii Komisji Weneckiej
- Decyzja Komisji Europejskiej o tymczasowym zabezpieczeniu pozostaje w łączności z orzeczeniem naszego Sądu Najwyższego. Nie miałaby miejsca, gdybyśmy roztropniej prowadzili proces legislacyjny - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Przekazał, że opinia Komisji Weneckiej dot. nowelizacji ustaw sądowych ma pojawić się w czwartek.
2020-01-15, 11:44
Marszałek Senatu przypomniał, że w środę umówiony jest z prezydentem Andrzejem Dudą na spotkanie w cztery oczy. - Będziemy poruszać, myślę, ważne dla Polski tematy - powiedział.
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Perypetie, 220 zł". Nowe oskarżenia wobec Tomasza Grodzkiego
- Jutro spodziewamy się w trybie pilnym opinii Komisji Weneckiej na temat ustaw omawianych, nad którymi głosowanie będzie się odbywało jak mniemam w piątek, czy do południa, czy po południu, to zależy od pań i panów senatorów, jak gorąca będzie dyskusja - przekazał marszałek Senatu.
Powiązany Artykuł
![east news michał wójcik 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/901b0ec7-40bb-47f3-8e30-6c88e868a397.jpg)
Wójcik o zaproszeniu Komisji Weneckiej: Grodzki złamał konstytucję
Raport najpierw zobaczą senatorowie
Dodał, że raport Komisji Weneckiej "w pierwszym rzędzie zobaczą panie i panowie senatorowie". - Później oczywiście udostępnimy go publicznie - powiedział Grodzki.
REKLAMA
Grodzki powiedział na konferencji prasowej przed posiedzeniem Senatu, że rozpatrywanie noweli ustaw sądowych będzie odbywało się z przerwami, dlatego, że z Ministerstwa Klimatu wpłynęła prośba, aby ustawę dotyczącą odpadów Senat rozpatrywał w środę wieczorem. Ponadto Ministerstwo Rozwoju poprosiło, aby informacja o stanie hutnictwa była rozpatrywana w czwartek rano.
Źródło: TVP Info
Komisja Europejska zdecydowała we wtorek, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.
"Decyzja KE w łączności z orzeczeniem naszego SN"
Marszałek Senatu proszony w środę o komentarz do tej decyzji zwrócił uwagę, że "decyzja KE o prowizorycznym, tymczasowym zabezpieczeniu pozostaje w łączności z orzeczeniem naszego Sądu Najwyższego".
REKLAMA
Przypomniał, że wyrok ten zapadł "relatywnie dawno temu". - Myślę, że KE należycie przeanalizowała za i przeciw, jeżeli podjęła taką decyzję. Na pewno jest ona głęboko uzasadniona - ocenił Grodzki. Zaznaczył jednocześnie, że treść uzasadnienia wniosku nie jest jeszcze znana.
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: W Senacie debata nad nowelizacją ustaw sądowych
Według marszałka taka sytuacja nie miałaby miejsca "gdybyśmy roztropniej prowadzili proces legislacyjny i podejmowali ustawy, i uchwały w dialogu między opozycją a rządzącymi". - Nie miałaby miejsca gdyby ustawę o KRS na początku przygotować znacznie staranniej. Taka jest moja opinia na ten temat - podkreślił Grodzki.
Orzeczenia TSUE
19 listopada 2019 r. TSUE orzekł m.in., że to polski Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej SN także w związku z procedurą wyłonienia ich kandydatur przez KRS i ustalić, czy w związku z tym ta nowa Izba może rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów SN w stan spoczynku.
REKLAMA
5 grudnia 2019 Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego - nawiązując do werdyktu TSUE - orzekła, że KRS nie jest niezależna, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego i polskiego.
8 stycznia br. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN orzekła zaś - także w nawiązaniu do werdyktu TSUE - że Sąd Najwyższy może badać, czy Krajowa Rada Sądownictwa jest organem niezależnym przy rozpatrywaniu odwołań od jej uchwał przedstawiających prezydentowi kandydatów na sędziów. Stwierdziła zarazem, że prawomocne uchwały KRS i prezydenckie nominacje sędziów nie mogą już podlegać ocenie, bo "dopuszczenie kwestionowania aktów ustrojowych prezydenta RP mogłoby doprowadzić do sparaliżowania na wiele lat każdego postępowania sądowego".
bartos
REKLAMA