Prezydent: nie można w pełni zrozumieć historii Europy bez poznania historii Polski

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do ambasadorów akredytowanych w Polsce o wspólny wysiłek na rzecz "uczciwego i pełnego szacunku" odnoszenia się do najnowszej historii świata. W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego. Zaapelował też o deeskalację światowych konfliktów.

2020-01-15, 20:42

Prezydent: nie można w pełni zrozumieć historii Europy bez poznania historii Polski

Posłuchaj

Andrzej Duda: nie można zrozumieć w pełni historii świata bez poznania historii naszej części kontynentu (AIR)
+
Dodaj do playlisty
  • Prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefami misji dyplomatycznych w Polsce i podsumował pięć lat w polskiej polityce zagranicznej
  • Ocenił, że kluczem do politycznego bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa całej społeczności międzynarodowej jest stabilność relacji międzypaństwowych
  • Wybranie Polski do Rady Praw Człowieka ONZ i ustanowienie przez ONZ 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie wskazał jako jedne z polskich sukcesów
  • Ocenił, że Polska "jest nie tylko odbiorcą bezpieczeństwa, ale też jego dostarczycielem"
  • - Budujmy między sobą przestrzeń zaufania, a nie nieufności - zaapelował

Powiązany Artykuł

Duda namysłów PAP-1200.jpg
Prezydent: chcemy być państwem liczącym się na świecie, nie wszystkim to się podoba

Andrzej Duda zwracając się do gości zaznaczył, że ten rok będzie czasem szczególnych narracji o Rzeczpospolitej i historii Polaków. Prezydent wymienił przypadające w najbliższych miesiącach ważne rocznice i jubileusze, wśród nich 100-lecie zwycięstwa nad bolszewikami, 40. rocznica powstania "Solidarności", 80. rocznica zbrodni katyńskiej i 75-lecie zakończenia II wojny światowej.

- Nie można zrozumieć w pełni historii Europy i świata bez poznania historii Polski i naszej części kontynentu. Fałszowanie historii Polski zawsze w konsekwencji prowadzi do instrumentalnego potraktowania prawdy o historii świata - ocenił prezydent.

Dodał, że niezbędna jest wspólna dbałość o to, by "nikt fałszywie nie starał się pisać historii na nowo". - Do fałszowania historii nie mogą być używane fora, jakimi są organizacje międzynarodowe, a taka próba, w odniesieniu do Rady Europy, jest obecnie zapowiadana przez jedną ze stolic - wskazał Andrzej Duda.

Dekoniunktura wyzwaniem dla polskich władz

Prezydent Duda zwracając się do dyplomatów podkreślił, że chce przedstawić "szerszą refleksję" nad tym, co udało się Polsce osiągnąć w ciągu ostatnich pięciu lat, a także nad wyzwaniami, jakie przed nią stoją.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Andrzeja Dudę charakteryzuje wiarygodność". Sobolewski o wyborach prezydenckich

Prezydent wskazał, że jednym z zadań stojących przed polskimi władzami jest przeciwdziałanie negatywnemu rozwojowi koniunktury międzynarodowej. - Za taką negatywną koniunkturę uznałbym pojawienie się gospodarczej recesji połączonej z podziałem świata na rywalizujące geopolityczne i ekonomiczne bloki - ocenił.

Powiązany Artykuł

duda_1200.jpg
Prezydent: nasza obecność w Radzie Bezpieczeństwa ONZ umocniła wizerunek Polski

"Fundamentalne zasady" polskiej polityki

Andrzej Duda ocenił, że "Polska opiera swoją politykę zagraniczną na fundamentalnych zasadach zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych oraz innych międzynarodowych traktatach, które stanowią ramy pokoju i globalnej stabilności". Zapewnił wysłanników państw, że nasz kraj pragnie rozwijać bliskie i partnerskie relacje ze wszystkimi krajami

- Wynika to z głębokiego przeświadczenia, że wspólnie możemy rozwiązywać problemy niejednokrotnie przekraczające możliwości pojedynczych państw, przyczyniając się do większego bezpieczeństwa i dobrobytu naszych obywateli - wyjaśnił.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Mariusz Błaszczak: nasze wojsko w Iraku wzmacnia bezpieczeństwo Polski

Zdaniem prezydenta "kluczem" do politycznego bezpieczeństwa Polski, a szerzej, "do bezpieczeństwa całej społeczności międzynarodowej", jest stabilność relacji międzypaństwowych, "najpełniej zagwarantowana poprzez przestrzeganie prawa międzynarodowego".

Sukcesy Polski w ONZ

Andrzej Duda przypominał, że to z polskiej inicjatywy ONZ przyjęła w zeszłym roku rezolucję ustanawiającą 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Przyjęto również rezolucję ws. osób niepełnosprawnych w konfliktach zbrojnych. - Przestrzeganie prawa międzynarodowego, w tym zwłaszcza praw człowieka, będzie wyznacznikiem naszej obecności w innym ważnym gremium ONZ – w Radzie Praw Człowieka - zapewnił.

Powiązany Artykuł

1200_ONZ_shutterstock.jpg
Sekretarz generalny ONZ: pokój zależy wyłącznie od nas. To najcenniejsza wartość

Mówiąc o sukcesach Polski na arenie międzynarodowej prezydent wymienił wybranie naszego kraju do Rady Praw Człowieka ONZ (polska wybrana została do tego grona po raz trzeci na trzyletnią kadencję obejmującą lata 2020-2022) oraz powierzenie przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, które obejmiemy w 2022 r.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Polska będzie przewodniczyła OBWE w 2022 roku. "Jednomyślna decyzja"

- Wszystkie nasze powyższe sukcesy na forach organizacji międzynarodowych dowodzą, że Polska cieszy się szacunkiem i zaufaniem społeczności międzynarodowej oraz że jesteśmy postrzegani jako wiarygodny partner i rzecznik dobra wspólnego w relacjach międzynarodowych - ocenił prezydent.

Współpraca w ramach NATO

Andrzej Duda mówił też o ścisłej współpracy państw NATO w rozbudowywaniu zdolności obronnych na wschodniej flance Sojuszu, co - jak ocenił - jest "realną potrzebą". W tym kontekście wyraził zadowolenie ze współpracy z państwami bałtyckimi. Podkreślił też, że Polska "jest nie tylko odbiorcą bezpieczeństwa, ale też jego dostarczycielem"

- Realizujemy politykę współodpowiedzialności, chociażby w Rumunii, gdzie stacjonuje 230 polskich żołnierzy i na Łotwie, gdzie służy 200 polskich wojskowych. W dziedzinie bezpieczeństwa stosujemy i realizujemy zasadę 360 stopni, tzn. współodpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa w różnych częściach świata. Do naszych kontyngentów wojskowych już obecnych w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kuwejcie, a także w ramach unijnej misji na Morzu Śródziemnym, ostatnio dołączyła misja pod egidą ONZ w Libanie - wskazał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Władysław Teofil Bartoszewski 1200.jpg
W. T. Bartoszewski: powinniśmy być przygotowani na niefortunne wypowiedzi Putina

- Moja decyzja o powrocie do operacji błękitnych hełmów oznacza, że Wojsko Polskie działa w ramach wszystkich trzech najważniejszych organizacji, których członkiem jest Polska, a więc ONZ, NATO oraz UE - powiedział prezydent.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Krzysztof Szczerski w ONZ: Polska znalazła się w sercu polityki światowej

Andrzej Duda zaapelował też do wszystkich stron współczesnych konfliktów o podjęcie działań na rzecz ich deeskalacji i dialogu. - Niech zwycięzcami kolejnej dekady XXI wieku będą dyplomacja i współpraca, a nie strach, konfrontacja i przemoc - powiedział Andrzej Duda.

Apel o "przestrzeń zaufania"

Prezydent zaapelował też o "przestrzeganie suwerenności oraz terytorialnej integralności państw" oraz o "powstrzymanie się przed sięganiem po narzędzia hybrydowej wojny i wpływu na procesy polityczne w wolnych krajach". - Budujmy między sobą przestrzeń zaufania, a nie nieufności - stwierdził.

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej