Nowelizacja ustaw sądowych. Komisja Wenecka wydała opinię na prośbę Grodzkiego

Nowelizacja ustaw sądowych może być postrzegana jako dalsze osłabienie wymiaru sprawiedliwości w Polsce - stwierdziła Komisja Wenecka w wydanej w trybie pilnym opinii, o którą wystąpił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Stanowisko Komisji nie jest wiążące.

2020-01-16, 12:01

Nowelizacja ustaw sądowych. Komisja Wenecka wydała opinię na prośbę Grodzkiego

W wydanym komunikacie Komisja Wenecka wezwała polski parlament do rozważenia wdrożenia głównego jej zalecenia, czyli powrotu do wyboru 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa przez sędziów, a nie przez parlament. 

Powiązany Artykuł

1200_Grodzki_PAP.jpg
"Tomasz Grodzki nie miał uprawnień". Marcin Warchoł o wizycie Komisji Weneckiej

Rekomendacje Komisji

Ponadto zarekomendowała, by zweryfikować skład i strukturę dwóch nowo utworzonych izb Sądu Najwyższego: Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej oraz zmniejszyć zakres ich kompetencji. Członkowie Komisji zalecają też powrót do metody wyboru kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego sprzed 2017 roku lub opracowanie nowego jego modelu, w którym każdy kandydat będzie musiał mieć poparcie większości sędziów SN.

Dodatkowo polski ustawodawca został wezwany do przywrócenia społeczności sędziowskiej kompetencji w zakresie mianowania, awansowania i zwalniania sędziów. Miałoby to na celu zapobieżenie możliwości powoływania i odwoływania prezesów sądów bez konsultacji ze środowiskiem sędziowskim.

Komisja Wenecka twierdzi, że wdrożenie zaleceń zapobiegnie "dalszemu pogłębianiu kryzysu" w polskim sądownictwie.

REKLAMA

W związku z tym, że Senat ma się zająć nowelizacją na styczniowym posiedzeniu, KW zdecydowała, że sprawozdawcy przygotują opinię na jej temat w trybie pilnym. Takie opinie są potem oficjalnie aprobowane na najbliższej sesji plenarnej KW w Wenecji. Ta odbędzie się 20-21 marca.

Powiązany Artykuł

komisja wenecka w Senacie pap arch 1200.jpg
"Ingerencja w proces ustawodawczy". Sobolewski o Komisji Weneckiej

Rozmowy w Warszawie, poprzedzające wydanie opinii, prowadzili: wiceprzewodniczący Komisji Weneckiej Bułgar Filip Dimitrow, Richard Barrett z Irlandii, Mats Melin ze Szwecji, a także sekretarz KW Thomas Markert.

Chodzi o uchwalone w grudniu 2019 roku przez Sejm zmiany m.in. w Prawie o ustroju sądów powszechnych i w ustawie o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja ustaw sądowych wprowadza katalog działań zagrożonych odpowiedzialnością dyscyplinarną sędziów. Chodzi o działania albo zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, kwestionowanie stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Grodzki po spotkaniu z KE: środki unijne będą uzależnione od przestrzegania praworządności

REKLAMA

Komisja Wenecka to skrótowa nazwa Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Jest to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, powołany w 1990 roku.

W skład KW wchodzi około 100 ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Należą do niej obecnie 62 państwa, oprócz europejskich także między innymi USA, Izrael, Szwajcaria, Korea Południowa. Polska jest członkiem Komisji Weneckiej od 1992 roku. Status obserwatora mają między innymi Stolica Apostolska, Argentyna, Japonia i Urugwaj.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej