Piotr Gliński: Rosja przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej

Jak napisał w "Rzeczpospolitej" minister kultury Piotr Gliński, zwrot skarbów polskiej kultury, które "Rosja uparcie przetrzymuje", to "jeden z warunków dobrosąsiedzkich stosunków" Warszawy i Moskwy.

2020-01-17, 04:56

Piotr Gliński: Rosja przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej
Piotr Gliński prezentuje odnowione Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Foto: Jan Graczynski/East News

"»Po II wojnie światowej w naszych archiwach znalazło się dość dużo dokumentów z Europy Wschodniej i Niemiec« - mówił 20 grudnia ubiegłego roku Władimir Putin. Słowa te oczywiście znikły w cieniu kalumnii rosyjskiego prezydenta pod adresem przedwojennej Polski i polskiej dyplomacji" - zwrócił uwagę Piotr Gliński w "Rzeczpospolitej".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Utracony w czasie wojny obraz wrócił do Polski. Piotr Gliński: możemy spodziewać się kolejnych sukcesów

"Nie będę komentował interpretacji historycznych głoszonych przez prezydenta Putina - wystarczy, że odnieśli się do nich już premier i Sejm. Solidarnie potępiły je USA, Niemcy, Wielka Brytania, Ukraina, Izrael i wiele innych krajów. Jako minister kultury i dziedzictwa narodowego RP mam natomiast obowiązek zareagować na enuncjację rosyjskiego prezydenta w sprawie dokumentów, które »znalazły się« w Rosji" - dodał szef resortu kultury.

Powiązany Artykuł

Gliński lekyt 1200.jpg
Polska strata wojenna z IV w. p.n.e. przekazana do Muzeum Narodowego w Warszawie

Ustawiczny rabunek

Gliński ocenił, że nie jest tajemnicą, że napaść Niemiec i Sowietów na Polskę w 1939 r. zapoczątkowała trwający sześć lat okres ustawicznego rabunku naszego kraju. Jak dodał, okupacyjna administracja niemiecka i sowiecka oraz podległe jej siły prowadziły systematyczną i systemową grabież polskich muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów i prywatnych mieszkań z dzieł sztuki, dokumentów, rękopisów, książek i wielu innych cennych artefaktów.

REKLAMA

Minister kultury przypomniał, że Niemcy część zrabowanych Polsce skarbów polskiej kultury narodowej wywozili do Rzeszy lub gromadzili w specjalnych magazynach na terenach okupowanych.

"Gdy na splądrowane polskie ziemie w 1944 roku wkroczyła Armia Sowiecka, tym razem jako członek koalicji antyhitlerowskiej, Polacy mogli mieć nadzieję, że skończył się czas tej bezprecedensowej w dziejach grabieży ich narodowego dziedzictwa. Niestety, w bardzo wielu udokumentowanych przypadkach to, czego nie udało się zrabować lub spalić Niemcom, padło ofiarą rabunków lub konfiskat dokonywanych przez Armię Czerwoną oraz inne struktury państwa sowieckiego" - wskazał wicepremier Piotr Gliński.

"Polskie dobra kultury zostały do Rosji bezprawnie wywiezione"

Dodał, że w szczególności ofiarą grabieży padło polskie mienie, uprzednio zrabowane przez Niemcy, lub też mienie poniemieckie, do którego prawa decyzją mocarstw nabyła Polska.

"Zorganizowaną działalność rabunkową prowadziły specjalne »brygady trofiejne«, które w bezpośrednim okresie powojennym działały nie tylko na terenie Niemiec, ale i Polski, myląc terytoria obu państw i nie rozróżniając mienia polskiego, często zrabowanego przez Niemców, i niemieckiego. Jeśli więc prezydent Putin teraz mówi, że polskie dokumenty w wyniku II wojny światowej »znalazły się w Rosji«, to posługuje się klasycznym eufemizmem" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

REKLAMA

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Piotr Gliński: nominacja dla "Bożego Ciała" świadczy o sile polskiej kultury

"Polskie archiwa i dobra kultury zostały do Rosji bezprawnie wywiezione!" - podkreślił Gliński. "Chcę tu podkreślić z całą stanowczością: »zabezpieczenie« takiego mienia przez »brygady trofiejne« i wywiezienie do ZSRR nie ma żadnego znaczenia dla jego statusu prawnego. Rosja nie nabyła i nigdy nie nabędzie w ten sposób tytułu jego własności. Dlatego zagrabione przez Niemców, a potem wywiezione przez Sowietów dobra kultury są i pozostaną polską własnością. Polska zaś stale będzie się upominać o ich zwrot" - zaznaczył szef MKiDN.

"Rosja uparcie przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej - dzieła sztuki i archiwalia zrabowane w czasie wojny lub zaraz po niej przez Związek Sowiecki. Ich zwrot Polsce jest jednym z warunków dobrosąsiedzkich stosunków" - napisał.

msze

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej