Pomniki w kraju i za granicą. IPN upamiętni polskich bohaterów i ofiary reżimów

Instytut Pamięci Narodowej upamiętni w tym roku ofiary totalitaryzmów a także polskich bohaterów. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa zbuduje pomniki w Polsce, ale także za granicą.

2020-01-19, 08:42

Pomniki w kraju i za granicą. IPN upamiętni polskich bohaterów i ofiary reżimów
Tablica upamiętniająca Jana Rodowicza "Anodę" przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości. Foto: PAP/ Leszek Szymański

Posłuchaj

IPN upamiętni ofiary reżimów totalitarnych i polskich bohaterów - relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor Biura Adam Siwek wyjaśnia, że w Polsce powstanie kilka obiektów, między innymi: w Warszawie pomnik powstańca Jana Rodowicza "Anody", Biuro będzie chciało odbudować zniszczony w czasie okupacji pomnik Podhalańczyka w Przemyślu, a w nawiązaniu do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, w Radomiu powstanie pomnik sanitariuszki Teresy Grodzińskiej, zamordowanej przez bolszewików.

Powiązany Artykuł

ipn szwagrzyk pap arch 1200.jpg
Krzysztof Szwagrzyk: w tym roku przebadamy około 50 miejsc pochówku ofiar

Upamiętnienie Polek zamordowanych w Ravensbruck

Adam Siwek wyjaśnia, że Biuro zbuduje też w tym roku pomnik w miejscowości Furstenberg na mogile zamordowanych Polek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Na pomniku będą wyryte nazwiska wszystkich tam spoczywających, a także umieszczone ich zdjęcia. Chodzi o to, by pokazać, że nie były to anonimowe ofiary nazistów, lecz Polki znane z imienia i nazwiska. Na cmentarzu w miejscowości Furstenberg są złożone prochy ponad 50 Polek zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców.

Dyrektor Siwek dodaje, że w Anglii w Międzynarodowym Centrum i Muzeum Holokaustu w Laxton powstanie pomnik Ireny Sendler, ratującej w okupowanej Warszawie żydowskie dzieci skazane na zagładę przez Niemców.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kilkaset przypadków represji na Polakach pomagającym Żydom. IPN zaprezentował publikację

REKLAMA

Adam Siwek tłumaczy, że jest to niezwykle istotne, by w tym ważnym miejscu edukacji o Holocauście prezentować polską narrację, co może być skuteczną odpowiedzią na pojawiające się kłamliwe zarzuty dotyczące współudziału Polaków w Holokauście.

W hołdzie żołnierzom generała Hallera

Dyrektor Siwek dodaje, że Biuro Upamiętnień Walk i Męczeństwa urządzi też kwaterę weteranów "Błękitnej Armii" pod Detroit. Jest to kwatera, którą Polki wykupiły jeszcze w latach 20-tych ubiegłego wieku dla polskich żołnierzy, którzy ze Stanów Zjednoczonych popłynęli do Europy i pod dowództwem generała Hallera walczyli o utrzymanie niepodległości Polski.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej