Śp. Kornel Morawiecki i Edward Mosberg laureatami nagrody "Nowego Państwa"
Kornel Morawiecki pośmiertnie oraz Edward Mosberg zostali Laureatami Nagrody Grzegorza I Wielkiego za rok 2019. Wyróżnienie przyznaje "Niezależna Gazeta Polska - Nowe Państwo" - informuje niezalezna.pl
2020-01-20, 09:23
Kornel Morawiecki, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, działacz opozycji demokratycznej w PRL, nagrodzony został za bezkompromisową walkę o prawdę i wolność.
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki: ojciec wprowadzał nas do spraw, którymi żył
Kornel Morawiecki na przełomie maja i czerwca 1982 założył organizację Solidarność Walcząca (początkowo posługującą się nazwą Porozumienie Solidarność Walcząca). W manifeście programowym "Kim jesteśmy? O co walczymy?" wskazano, że podstawowymi założeniami SW jest "walka o odzyskanie niepodległości i budowa Rzeczypospolitej Solidarnej". Odrzucano ugodę z urzędującą władzą i reformowanie systemu, deklarowano walkę podjazdową "na wszystkich poziomach i różnymi metodami".
"Ojciec był wielkim wojownikiem wolności"
Przywódca "Solidarności Walczącej" zmarł 30 września 2019 roku. Miał 78 lat. - Ojciec był wielkim wojownikiem wolności - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych. - Stawiając najważniejsze pytania, poszukiwał sensu. Odnajdował go w dobrych czynach. Dlatego te czyny - choć są skończone jak nasze ludzkie życie (...) - mają w sobie rdzeń nieśmiertelności - powiedział.
Jak powiedział premier, jego ojciec był człowiekiem niezwykle wrażliwym na krzywdę ludzką, na słabszego, na pokrzywdzonego. - Nigdy nie przeszedł obok leżącego człowieka bez zwrócenia na niego uwagi, bez zajęcia się nim - dodał.
REKLAMA
"Moim obowiązkiem jest mówienie światu o tragedii Holokaustu"
Powiązany Artykuł
Edward Mosberg: Niemcy mają płacić, a nie przepraszać
Edwarda Mosberga - polskiego Żyda ocalonego z Holokaustu - uhonorowano zaś za odważne głoszenie prawdy o II wojnie światowej - pisze niezalezna.pl.
Mosberg to były więzień niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W maju 2019 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu. Pytany, jak dbać o pamięć o Holokauście, gdy zabraknie świadków, Mosberg podkreślił: "Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, bo mnie wtedy nie będzie".
- Jestem ocalonym z Zagłady i moim obowiązkiem jest mówienie światu o tragedii Holokaustu. Jestem częścią Marszu Żywych, Fundacji Shoah oraz From the Depths. To trzy organizacje, które edukują ludzi na świecie na temat Holokaustu. Miałem tylko 13 lat, kiedy wybuchła wojna. Z mojej rodziny przeżyłem tylko ja - mówił podczas udziału w Marszu Żywych.
niezalezna.pl/fc
REKLAMA
REKLAMA