"Nie mogą być rekompensatą za straty wojenne". MKiDN wnioskuje do Rosji ws. dzieł sztuki

20 wniosków restytucyjnych skierowało od 2004 r. do Federacji Rosyjskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak poinformował resort kultury, kolejnych siedem wniosków jest obecnie w przygotowaniu.

2020-01-20, 18:25

"Nie mogą być rekompensatą za straty wojenne". MKiDN wnioskuje do Rosji ws. dzieł sztuki
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

Łukasz Adamski: Polska powinna się upominać o swoje dzieła kultury (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Resort kultury przekazał, że polskie dzieła sztuki, wywiezione przez organa władzy Związku Sowieckiego lub siły zbrojne tego państwa w okresie II wojny światowej lub bezpośrednio po jej zakończeniu, nie mogą być traktowane jako rekompensata za straty wojenne ZSRR i pozostają własnością Polski.

Powiązany Artykuł

east news piotr gliński 1200.jpg
Piotr Gliński: Rosja przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej

Przygotowane przez Polskę wnioski restytucyjne mają formę pisemnego roszczenia w postaci obszernego opracowania, w którym oprócz opisania zabytku i wskazania jego cech szczególnych, przedstawione są jego losy i okoliczności utraty. Złożone przez ministerstwo wnioski restytucyjne obejmują 17 dzieł sztuki, 1 kolekcję ponad 14 tys. numizmatów, ponad 11 tys. jednostek archiwalnych i 58 przedmiotów z terenu obozu Auschwitz.

Przedmioty używane przez władze

Ministerstwo Kultury zapewnia, że wszystkie wydarzenia opisywane we wnioskach są potwierdzone poprzez odpowiednie kopie dokumentów archiwalnych, np. inwentarzy, kart naukowych obiektów potwierdzających polskie prawo własności oraz wszelkie spisy i informacje dotyczące okoliczności utraty oraz przemieszczeń dokonywanych w okresie II wojny światowej lub bezpośrednio po jej zakończeniu.

Wśród obiektów zebranych na terenie dawnego obozu znajdują się zarówno przedmioty używane przez władze i załogę KL Auschwitz, w tym te służące aparatowi represji, w tym uśmiercaniu ludzi, rzeczy osobiste więźniów, jak i ludzkie włosy czy zęby. Całość włączona została do kolekcji Muzeum Wojskowo-Medycznego Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w Petersburgu.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Utracony w czasie wojny obraz wrócił do Polski. Piotr Gliński: możemy spodziewać się kolejnych sukcesów

Obecnie w MKiDN trwają prace nad przygotowaniem kolejnych siedmiu wniosków restytucyjnych, dotyczących siedmiu obrazów zidentyfikowanych w Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie.

Powiązany Artykuł

Gliński lekyt 1200.jpg
Polska strata wojenna z IV w. p.n.e. przekazana do Muzeum Narodowego w Warszawie

Jak powiedział Polskiemu Radiu wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Łukasz Adamski, stanowisko resortu kultury ma znaczenie prawne i powinno być podnoszone w relacjach polsko-rosyjskich.

- Jeśli Polska nie będzie podkreślać swoich praw własności do dzieł kultury oraz archiwaliów przechowywanych w Rosji, to Rosjanie mogą uznać, że nasz kraj nigdy o te dzieła i archiwalia się nie upominał - zaznaczył Łukasz Adamski.

REKLAMA

Akta Archiwum Belwederskiego

W Rosyjskim Państwowym Archiwum Wojskowym jako zasób byłego Archiwum Specjalnego MSW ZSRR znajdują się również Akta Archiwum Belwederskiego, czyli Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski w Warszawie z lat 1903-1939.

Resort przekazał również, że Polska nie zgadza się ze stanowiskiem, uznającym dzieła sztuki i archiwalia, wywiezione z jej terytorium w trakcie okupacji przez ZSRR wschodnich województw Polski (1939-1941) bądź też w okresie 1944-1945, gdy zarówno Polska, jak i ZSRR były członkami koalicji antyhitlerowskiej, za rekompensatę Rosji za straty wojenne, poniesione w wyniku działań Niemiec oraz ich sojuszników.

Wykaz wniosków restytucyjnych dotyczących 10 obiektów (dziewięciu obrazów i jednego rysunku) na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej