Wicepremier o nowej instytucji: powołana, aby wesprzeć archiwa społeczne i rodzinne

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powołał nową instytucję kultury - Centrum Archiwistyki Społecznej, które będzie współprowadzone przez MKiDN i Fundację Ośrodka KARTA. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek w siedzibie MKiDN.

2020-01-24, 12:08

Wicepremier o nowej instytucji: powołana, aby wesprzeć archiwa społeczne i rodzinne

- Ta instytucja jest powoływana dlatego, że ona jest zaadresowana do ważnego problemu społecznego czy ważnej kwestii społecznej, jaką są archiwa społeczne, archiwa tworzone oddolnie, archiwa rodzinne, personalne, lokalne, grup zawodowych, najróżniejsze archiwa, które są tworzone przez różne grupy obywateli - mówił wicepremier Gliński.

Powiązany Artykuł

mid-20107238.jpg
Piotr Gliński odpowiada Putinowi: wyzwalanie przez ZSRR to historia rabunku

Poinformował, że "głównym celem tej nowej instytucji jest wsparcie dla wysiłków, które m.in. Ośrodek KARTA czyni od dawna, ale także instytucje państwowe, archiwa państwowe, aby wesprzeć te oddolne działania i aby zachować tę dokumentację, to wielkie dziedzictwo, które w tych archiwach się znajduje, wyraża".

"Wspierać wartościowe inicjatywy"

Dodał, że jest to instytucja wspólna - Ośrodka KARTA i MKiDN. Jak mówił, "polskie państwo powinno wspierać wartościowe inicjatywy, działania i działalności". Mówiąc o Ośrodku KARTA minister kultury podkreślił, że "jest to instytucja oddolna, obywatelska, o wyrobionym wizerunku, marce".

REKLAMA

Minister kultury wskazał, że Centrum Archiwistyki Społecznej ma "wspierać działania w obszarze archiwistyki społecznej, a jednocześnie jest to instytucja, która mam nadzieję, przyczyni się do pewnego efektu synergii między tym, co państwowe, tym, co reprezentują instytucje centralne i lokalne archiwa, a tym, co jest oddolne, obywatelskie, czyli krótko mówiąc: dwa sektory się tu spotykają i dla dobra publicznego ta instytucja jest powoływana".

Placówka rozpocznie swoje działanie 1 lutego 2020. Do zakresu działalności Centrum, zgodnie z jego statutem, należeć będzie "wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz zabezpieczania i upowszechniania zbiorów tekstowych, ikonograficznych, filmowych, fonograficznych i innych, dokumentujących pamięć historyczną i dziedzictwo narodowe, rozwijanie sieci współpracy podmiotów podejmujących powyższą działalność i wzmacnianie zaangażowania obywateli w działania na rzecz dokumentowania historii".

pg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej