Oświęcim: prezydenci Polski i Izraela oddali hołd rotmistrzowi Pileckiemu

Prezydenci Polski i Izraela Andrzej Duda i Reuwen Riwlin złożyli w poniedziałek w Oświęcimiu hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu - oficerowi AK, dobrowolnemu więźniowi Auschwitz i autorowi raportów o Holokauście, który po wojnie został zamordowany przez komunistyczne władze.

2020-01-27, 11:24

Oświęcim: prezydenci Polski i Izraela oddali hołd rotmistrzowi Pileckiemu
Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezydent Izraela Reuwen Riwlin (L) składają kwiaty przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, 27 bm. na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Uroczystość miała miejsce na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, gdzie znajduje się pomnik rotmistrza. Prezydenci Polski i Izraela w ciszy i zadumie złożyli kwiaty przed monumentem, przy którym umieszczono flagi obu państw.

Powiązany Artykuł

duda_auschwitz1200.jpg
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Prezydent złożył kwiaty pod Ścianą Straceń

W ceremonii, która odbyła się w asyście honorowej Wojska Polskiego, udział wzięła także córka rotmistrza - Zofia Pilecka-Optułowicz. Obaj prezydenci przywitali się z nią i zrobili pamiątkową fotografię. Przy pomniku był obecny również dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

Rotmistrz Witold Pilecki we wrześniu 1940 r. dobrowolnie dał się wywieźć do obozu w Auschwitz, żeby zorganizować tam konspirację wojskową i zdobyć wiarygodne dane o zbrodniach popełnianych przez Niemców. Po II wojnie światowej, 25 maja 1948 r., zamordowały go komunistyczne władze.

Kolejne spotkania

Po oddaniu hołdu prezydenci Polski i Izraela udali się na rozmowy bilateralne, po których po godz. 12 zaplanowano oświadczenie dla mediów.

Następnie Andrzej Duda spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wcześniej odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydenta Dudy i dyrektor generalnej UNESCO Audrey Azoulay. Tematem tego spotkania - jak podał wcześniej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski - była m.in. opieka nad Muzeum Auschwitz; były obóz Auschwitz-Birkenau jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W poniedziałek mija 75 lat od oswobodzenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, w którym Niemcy zamordowali ok. 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. 90 proc. wszystkich ofiar stanowili Żydzi. Z tej okazji przy bramie głównej byłego obozu odbędą się uroczystości, w których weźmie udział ok. 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu, a także 60 delegacji reprezentujących państwa i organizacje międzynarodowe.

Ochotnik do Auschwitz

Witold Pilecki (1901-1948) był również bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej Polski 1939 r. W okupowanej przez Niemców stolicy współtworzył Tajną Armię Polską i jako jej żołnierz powziął plan zdobycia materiałów wywiadowczych z tworzonych przez hitlerowców obozów koncentracyjnych. Bezpośrednim powodem była rosnąca liczba aresztowań wśród żołnierzy oraz informacje o zbrodniczych działaniach Niemców. By dostać się do obozu, 19 września 1940 r. Pilecki wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu.

Powiązany Artykuł

witold pilecki 1200.jpg
"Washington Post": Witold Pilecki to polski bohater, który poinformował świat o Auschwitz

Podając się za Tomasza Serafińskiego - ukrywającego się żołnierza polskiego - został wywieziony do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Na miejscu Pilecki zbierał i przez wypuszczanych na wolność więźniów przekazywał na zewnątrz materiały wywiadowcze. Uciekł z obozu pod koniec kwietnia 1943 r. W latach 1943-44 służył w oddziale III Kedywu KG AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrza skazano na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało przez komunistyczne władze ujawnione. Jego szczątki są wciąż poszukiwane przez IPN.  

REKLAMA

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej