Doradca Putina ds. Ukrainy odszedł ze stanowiska. Rosja wycofa się z Donbasu?
- Na pewno nie za wszystko odpowiadał Władisław Surkow, natomiast jest to osoba, która odegrała bardzo istotną rolę w kształtowaniu współczesnej ideologii rosyjskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2020-01-30, 21:10
Posłuchaj
Władisław Surkow odszedł ze stanowiska doradcy prezydenta Władimira Putina. Sukrow był jednym z głównych kreatorów polityki Rosji wobec Ukrainy, za jego kadencji doszło do aneksji Krymu oraz wojny w Donbasie. Uznaje się, że Surkow postulował jeszcze ostrzejszy kierunek w stosunku do Ukrainy. Za co tak naprawdę odpowiadał strateg? Jakie są przyczyny jego odejścia ze stanowiska? Jaka będzie nowa polityka Rosji wobec Zagłębia Donieckiego?
Powiązany Artykuł
Konflikt Ukrainy i Rosji. Ekspert: znalezienie kompromisu będzie trudne
Odejście architekta rosyjskiej ideologii imperialnej
- Na pewno nie za wszystko odpowiadał Władisław Surkow, natomiast jest to osoba, która odegrała bardzo istotną rolę w kształtowaniu współczesnej ideologii rosyjskiej, powrocie do imperializmu, do myślenia o roli Rosji nie tylko na obszarze postsowieckim, ale w całym świecie - mówiła w Anna Maria Dyner.
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ekspert: Rosja chce ograniczyć suwerenność Białorusi do minimum
Jak podkreśliła, w przypadku Surkowa można było obserwować pewną ewolucję poglądów. On jest autorem sformułowania "suwerenna demokracja", za którego pomocą opisał autorytarny wymiar demokracji rosyjskiej. Później w jego tekstach dało się wyczuć zmianę kierunku w stronę skupienia się na Rosji, wręcz do tego stopnia, by odrzucić państwa postsowieckie, w tym także republiki zbuntowane, i "pójście swoją drogą".
REKLAMA
Sprawa Donbasu
Władisław Surkow w ostatnim czasie był przedstawicielem prezydenta Rosji ds. Ukrainy. I w tym zakresie, jak mówiła ekspert, "zbyt dużo nie ugrał". - Dużo mówiło się o tym, że jak jego partner - specjalny przedstawiciel ze strony USA - zrezygnował, to Surkow będzie miał dużo więcej do powiedzenia. A tak się jednak nie stało - podkreśliła.
Przypomniała, że jego koncepcja "noworosji", czyli utworzenia państwa zbuntowanego wobec Ukrainy na jego terenach, czego zaczątkiem miał być Donbas, została dość wcześnie zarzucona. I tak naprawdę nie do końca wiadomo, dlaczego. Pojawiają się zatem koncepcje, by Donbas jednak "zwrócić" Ukrainie, wycofać się z niego, jest bowiem dla Rosji kosztowny i "przynosi więcej szkód niż korzyści".
Czy tak się jednak stanie? Następcą Surkowa ma być Dmitrij Kozak, który odpowiada z kolei za ukształtowanie się innej zbuntowanej republiki wspieranej przez Rosję - mołdawskiego Naddniestrza. On proponował w pewnym momencie federalizację Mołdawii, by Naddniestrze miało pewną autonomię. Być może taki pomysł wobec Ukrainy ma Rosja.
REKLAMA
W rozmowie poruszono także zagadnienie relacji Rosji z Białorusią.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "7 Dni: Wschód"
Prowadzi: Piotr Pogorzelski
Gość: Anna Maria Dyner (ekspert PISM)
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 20.33
PR24/jmo
REKLAMA
Polecane
REKLAMA