Polska podpisała umowę na F-35. Ekspert: cena zakupu nie jest wygórowana

- Cena zakupu F-35 nie jest wygórowana. MON, spodziewając się dyskusji na ten temat, podało także cenę jednej maszyny. Trzeba pamiętać, że bardzo istotne są zakupione z samolotami pakiety, w tym wsparcie logistyczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej".

2020-02-01, 21:05

Polska podpisała umowę na F-35. Ekspert: cena zakupu nie jest wygórowana
Myśliwiec F-35. Foto: Shutterstock/AMMHPhotography

Posłuchaj

Mariusz Cielma o samolotach F-35 ("Temat dnia")
+
Dodaj do playlisty

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 myśliwców F-35 i przekazał ją amerykańskiej ambasador Georgette Mosbacher. Na uroczystości, podczas której podpisano umowę, przemawiali także prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Rzecznik prezydenta o kupnie samolotów F-35: dostaliśmy to, co sobie założyliśmy

Koszt zakupu opiewa na kwotę 4 mld 600 mln dolarów. - Resort obrony świadom tego, że cena może powodować pewne dyskusje czy swobodę interpretacji, podał także cenę jednostkową za samolot. To prawie 90 milionów dolarów. Można powiedzieć, że jest to cena uśredniona. Nie jest to nic wygórowanego - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma.

Powiązany Artykuł

Zakup F-35 PAP 1200.jpg
"Koniec sowieckiej ery". Myśliwce F-35 dla Polski

"Musimy nabyć wsparcie logistyczne"

Ekspert zaznaczył, że niezwykle istotne są pakiety zakupione wraz ze statkami powietrznymi. - Kupując taki system, musimy nabyć także wsparcie logistyczne, serwisowe. Szczególnie w pierwszych latach trudno będzie wymagać od naszych żołnierzy, techników, którzy będą poznawać tę maszynę, żeby byli w stanie w pełni sprostać wymogom tej supertechniki - dodał gość PR24.

REKLAMA

Podkreślił, że drugi pakiet związany jest ze szkoleniem. - W grę wchodzi przeszkolenie 24 pilotów i kilkudziesięciu techników. Szkolenie będzie odbywało się w Stanach Zjednoczonych. Szkolenie dla pilotów na samoloty F-35 jest blisko dwukrotnie droższe niż na F-16. Istnieje ryzyko, że stracą na tym inne programy modernizacyjne polskiej armii - stwierdził Mariusz Cielma. 

- Bo my te 32 samoloty, na tym etapie, kupujemy jeszcze bez uzbrojenia. Dodatkowe środki będziemy musieli zainwestować w modernizację baz i w kolejne lata użytkowania. Pakiet logistyczny, który nabyliśmy to pakiet startowy - obowiązuje do 2030 roku - podsumował rozmówca PR24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia"

REKLAMA

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Mariusz Cielma

Data emisji: 01.02.2020

Godzina emisji: 20.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej