Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o sprawach UE i gospodarce

- Wspieramy euroatlantyckie i unijne aspiracje Macedonii Północnej. Mamy nadzieję, że współpraca między naszymi krajami będzie się w przyszłości dynamicznie i dobrze rozwijała - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Macedonii Północnej Stevo Pendarovskim.

2020-02-04, 12:50

Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o sprawach UE i gospodarce

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: chcielibyśmy, by Macedonia Północna mogła rozpocząć negocjacje akcesyjne z Unią Europejską. Zapewniałem o naszym wsparciu (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą powitali prezydenta Macedonii Północnej Stevo Pendarovskiego z małżonką
  • Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim w planie wizyty Pendarovskiego są jeszcze spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu
  • Macedonia Północna to jedno z państw bałkańskich, które stara się o wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO
  • Głównym tematem rozmowy prezydentów Polski i Macedonii Północnej będzie sprawa wstąpienia tego kraju do struktur europejskich
  • Polska od wielu miesięcy opowiada się za dalszym rozszerzaniem Unii i NATO o kraje bałkańskie

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda zwracał uwagę, że wizyta Pendarovskiego odbywa się w bardzo ważnym czasie dla Macedonii Północnej.

Powiązany Artykuł

PAP Charles Michel Macedonia 1200.jpg
Wejście Albanii i Macedonii Płn. do UE. Charles Michel zapowiada intensywne rozmowy

- To jest czas kiedy Macedonia Północna jest już - można powiedzieć - na progu wstąpienia do NATO, czego spodziewamy się nawet nie w ciągu kilku najbliższych miesięcy, ale wręcz w ciągu najbliższych tygodni - mówił Andrzej Duda.

- To jest też czas, w którym Macedonia Północna ubiega się o rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską - dodał polski prezydent.

Wsparcie Polski dla bałkańskich dążeń

Andrzej Duda relacjonował, że podczas spotkania zapewniał Pendarovskiego, że "te dążenia jego kraju my, jako Polska wspieramy". - Uważamy, iż drzwi do członkostwa w Unii Europejskiej powinny pozostawać otwarte dla krajów, które chcą do tej Unii aspirować, dla społeczeństw, które chcą do Unii Europejskiej wejść i do niej przynależeć - powiedział.

REKLAMA

Polski prezydent zwrócił uwagę, że jest to bardzo ważne w sytuacji, kiedy doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Gdyż - jak wskazał - UE jest projektem atrakcyjnym i są kolejne kraje, które chcą do Unii przystąpić.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Elżbieta Witek: UE powinna być rozszerzona, by zapewnić stabilizację

Andrzej Duda powiedział też, że podczas rozmowy dużo czasu poświęcono relacjom bilateralnym, m.in. gospodarczym. - Chciałbym żeby polscy przedsiębiorcy mocniej zainwestowali w Macedonii Północnej. To jest atrakcyjny rynek europejski. Rynek, na którym jesteśmy bardzo słabo obecni, a który jest rynkiem rozwijającym się i warto zwrócić uwagę właśnie na możliwości inwestycyjne w Macedonii Północnej - mówił prezydent. Dodał, że na macedońskim rynku "są bardzo dobre perspektywy", a rynek ten będzie się rozwijał.

Strategiczne partnerstwo Warszawy i Skopje

REKLAMA

Prezydent Macedonii Północnej podziękował Andrzejowi Dudzie za wsparcie w procesie dążenia do członkostwa jego kraju w Unii Europejskiej.

Stevo Pendarovski ocenił, że współpraca Polski i jego kraju musi zostać z czasem wzmocniona. - Polska jest strategicznym partnerem Macedonii Północnej w drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej i rychłego przystąpienia do NATO - ocenił Stevo Pendarovski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] K. Szczerski: integracja Bałkanów Zach. z UE odpowiedzią na brexit

- Doszliśmy do wniosku, że otwartych problemów między naszymi krajami nie ma, a priorytetem jest rozwój współpracy gospodarczej - dodał Pendarovski.

REKLAMA

"Dowód na szacunek dla Polski"

W ocenie prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego, fakt, że prezydent Stevo Pendarovski odwiedza Warszawę już w pierwszym roku swojej prezydentury jest "ważnym wyznacznik naszych bardzo dobrych relacji dwustronnych oraz dowód na szacunek dla Polski wśród krajów Europy Południowo-Wschodniej". - Polska jednoznacznie popiera politykę rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich oraz sprzeciwia się blokowaniu tego procesu przez niektóre państwa Europy Zachodniej - zaznaczył minister.

Jak dodał, Unia potrzebuje nowego impulsu do rozwoju, zwłaszcza w kontekście brexitu. - Polska polityka zagraniczna jest w ostatnich latach dużo bardziej aktywna w regionie Bałkanów poprzez nasze zaangażowanie w prezydencką Inicjatywę Trójmorza. Stąd też państwa tego regionu, które zabiegają o otwarcie im drogi do członkostwa w Unii Europejskiej, są zainteresowane ścisłymi relacjami z naszym krajem – podkreślił Szczerski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Spojrzenie na Wschód". Konsekwencje polityki UE ws. Bałkanów Zachodnich

Macedonia Północna powstała w latach 90. XX wieku w wyniku rozpadu byłej Jugosławii. Pierwotnie państwo to nazywało się Macedonią, co przez 27 lat wzbudzało protesty sąsiadującej Grecji. Ostatecznie mieszkańcy bałkańskiego kraju poparli w referendum zmianę nazwy na Macedonia Północna, a finalną decyzję podjął w styczniu 2019 roku parlament w Skopje. Od tego czasu ruszył proces przyjęcia kraju do NATO.

REKLAMA

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej