Historyczny wynik. Mniej niż milion bezrobotnych w styczniu
Po raz pierwszy od 30 lat liczba bezrobotnych w styczniu wyniosła mniej niż milion - wynika z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak podano, stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5 procent, a liczba bezrobotnych wyniosła 992 tysiące.
2020-02-06, 17:54
Posłuchaj
- Oznacza to, że styczeń tego roku był pierwszym od 30 lat, w którym liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona - zwraca uwagę minister Marlena Maląg.
Dodaje, że w 2019 roku bez pracy było o ponad 100 tysięcy osób więcej, spadek nastąpił więc o 9,8 procent. Począwszy od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w styczniu nie był tak niski - zaznaczyła minister Maląg.
Powiązany Artykuł
Eksperci: Pracownicy nie muszą obawiać się bezrobocia, a w kieszeniach będą mieć coraz więcej, choć wartość nabywcza ich pensji, będzie spadać
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Polska w czołówce krajów UE z najniższym bezrobociem. Eurostat podał dane
"Nasza gospodarka ma się dobrze"
W porównaniu do grudnia ubiegłego roku bezrobocie wzrosło o 0,3 punktu procentowego. Jak podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, wzrost wskaźnika bezrobocia w odniesieniu do grudnia jest spowodowany między innymi wygaszaniem prac sezonowych w miesiącach zimowych i nie jest niczym niezwykłym. Zdaniem wiceministra, w kolejnych miesiącach bezrobocie powinno spadać.
REKLAMA
Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, komentując te dane podkreślił, że poziom bezrobocia nadal jest na poziomie wskazującym, że nasza gospodarka ma się dobrze i dynamicznego wzrostu bezrobocia nie należy się spodziewać.
msze
REKLAMA