Dostępność Plus. BGK pomaga w walce z barierami architektonicznymi
Wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego pomaga w niwelowaniu barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. BGK podpisał właśnie pierwszą umowę niskooprocentowanej pożyczki. Ze wsparcia skorzysta wspólnota mieszkaniowa Kolberga 8 w Warszawie, która dzięki niemu zamontuje windę.
2020-02-20, 08:52
Posłuchaj
Aleksandra Kwiatkowska z BGK mówi, że katalog beneficjentów programu jest bardzo szeroki - są to osoby niepełnosprawne, starsze, a także rodzice z małymi dziećmi. Wśród inwestorów są samorządy, spółki komunalne i jednostki administracji rządowej.
W budżecie programu jest ponad 40 milionów złotych. Wniosek w BGK należy złożyć w ciągu roku od rozpoczęcia prac.
- To bardzo atrakcyjna pożyczka, ma okres kredytowania nawet do 20 lat, z preferencyjnym oprocentowaniem, bez dodatkowych opłat i z możliwością umorzenia części pożyczki - wskazuje Aleksandra Kwiatkowska.
Są już pierwsi beneficjenci
Z pożyczki postanowiła skorzystać wspólnota mieszkaniowa Kolberga 8. W budynku mieszka 30 osób, z czego dwie są niepełnosprawne, a ponad połowa to osoby powyżej 60 roku życia. Jolanta Gontarek z firmy zarządzającej nieruchomością mówi, że dzięki wsparciu w budynku zamontowany został dźwig osobowy. Dofinansowanie wyniosło 200 tysięcy złotych.
REKLAMA
Tą ścieżką chce pójść też sąsiednia wspólnota - dodaje Jolanta Gontarek.
Fundusz Dostępności jest częścią rządowego programu Dostępność Plus.
PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA