"UE powinna rozpocząć dochodzenie". Amerykańscy Żydzi oburzeni antysemickimi wydarzeniami w Aalst
Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) zwrócił się do Unii Europejskiej o przyjrzenie się wydarzeniom na karnawale w belgijskim Aalst, na którym zaprezentowano Żydów w karykaturalny sposób - informują belgijskie media.
2020-02-24, 22:20
Komitet zwrócił się również do Komisji Europejskiej o zbadanie, czy z tego powodu można wszcząć przeciwko Belgii procedurę na podstawie art. 7 unijnego traktatu, który dotyczy ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE.
"W tym haniebnym momencie wszyscy spoglądają na Belgię. Ponieważ władze flamandzkie i federalne odmówiły powstrzymania karykaturalnego okazywania antysemickiej nienawiści, a w niektórych przypadkach je poparły, Unia Europejska powinna natychmiast rozpocząć dochodzenie" - przekazał w oświadczeniu przewodniczący AJC Daniel Schwammenthal, cytowany przez flamandzką telewizję VRT.
Powiązany Artykuł
"Belgia powinna się wstydzić". Karnawał w Aalst krytykowany za antysemityzm
Jak dodał, KE powinna wszcząć procedurę art. 7 traktatu, "ponieważ władze nie zrobiły nic, by zakazać antysemickich kostiumów".
REKLAMA
"Jest to wyraźnie sprzeczne z podstawowymi wartościami europejskimi, które zostały uformowane na podstawie nauk wyciągniętych z Holokaustu i II wojny światowej" - zaznaczył Schwammenthal.
"Dziś w Europie rośnie nieludzki antysemityzm"
Oburzenie wyraziło też amerykańskie Muzeum Holokaustu (US Holocaust Memorial Museum).
"24 tys. Żydów, którzy mieszkali w Belgii, zginęło podczas Holokaustu. Dziś w Europie rośnie nieludzki antysemityzm. Wydarzenia takie jak karnawał w Aalst, które promują antysemityzm i mogą zachęcać do przemocy, muszą być potępione przez wszystkie grupy społeczne" - napisało muzeum na Twitterze.
REKLAMA
KE skrytykowała w poniedziałek tegoroczny festiwal karnawałowy w belgijskim Aalst, zarzucając mu antysemityzm. Podobne oskarżenia oraz falę międzynarodowych protestów słynna zabawa wywołała również w zeszłym roku.
Coroczna impreza
Rok temu festiwal został skrytykowany za karykaturalne figury ortodoksyjnych Żydów, umieszczone na workach pieniędzy. W tym roku krytykę wywołało pojawienie się na paradzie mężczyzn w chasydzkich futrzanych czapach i w kostiumach z napisami "narzekająca mrówka" (de klaugmier), co w języku niderlandzkim brzmi podobnie jak "Ściana Płaczu" (de Klaagmuur), znajdujące się w Jerozolimie najświętsze miejsce judaizmu.
Na karnawale pojawiły się też osoby przebrane w mundury Gestapo z czasów II wojny światowej.
REKLAMA
Karnawał w Aalst jest jednym z najsłynniejszych tego typu wydarzeń w Europie, uznawanym za święto humoru i satyry. Podczas trzydniowego festiwalu, którego korzenie sięgają średniowiecza, wyśmiewani są politycy, przywódcy religijni oraz bogaci i sławni.
jp
REKLAMA