Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. MEN zachęca placówki oświatowe do obchodów
- Zachęcamy szkoły, aby od 1 marca z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez cały tydzień podejmowały różnego rodzaju inicjatywy, takie jak m.in. apele pamięci, festiwale filmów czy wystawy zdjęć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Ostrowska, dyrektor departamentu informacji i promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
2020-02-25, 10:16
Posłuchaj
Od środy do niedzieli (26 lutego - 1 marca) potrwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca nauczycieli i dyrektorów szkół, by w swoich placówkach zorganizowali poświęcone temu lekcje.
Powiązany Artykuł

"Towarzystwo Niepokornych" o biegu "Tropem Wilczym"
- To ważne, by pedagodzy wraz z uczniami, a także i rodzicami, angażowali się w różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chodzi o takie zajęcia, które mają na celu przywracanie pamięci bohaterom, szczególnie tym lokalnym, o których czasami zapominamy w naszej ogólnopolskiej świadomości - powiedziała Anna Ostrowska.
>>>[POLSKIE RADIO 24] "Towarzystwo Niepokornych". Działalność Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu
Jak zaznaczyła, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest szczególną chwilą. - Dlatego zachęcamy szkoły, aby od 1 marca przez cały tydzień mogły podejmować różnego rodzaju inicjatywy, takie jak m.in. apele pamięci, festiwale filmów czy wystawy zdjęć. To oczywiście nasza sugestia, natomiast liczymy, że sami uczniowie wyjdą z ciekawymi inicjatywami. Tak naprawdę najczęściej od nich wychodzą te najpiękniejsze projekty, które przypominają nam o lokalnych, nieco już zapomnianych bohaterach - podkreśliła Anna Ostrowska.
REKLAMA
Linki na stronie MEN
Aby dyrektorom szkół i nauczycielom ułatwić przygotowanie się do poprowadzenia ciekawych zajęć z historii o tematyce związanej z Żołnierzami Wyklętymi, Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej stronie internetowej zamieściło dwa linki, pod którymi można zaczerpnąć wiele cennej wiedzy. - To adresy stron Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Radia, poświęconych bohaterom podziemia niepodległościowego. Tam można znaleźć najlepsze informacje, by poprowadzić lekcję nieco inną niż zazwyczaj. Staramy się bowiem mówić do młodzieży takim językiem, by ją zainteresować, by odejść nieco od kart podręcznikowych. Po to, żeby młody człowiek zaciekawił się tematem i wyciągnął z niego coś dla siebie - powiedziała Anna Ostrowska.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzą: Jan Ruman (redaktor naczelny biuletynu IPN), Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor festiwalu NNW), Paweł Nowacki ("Warto rozmawiać")
REKLAMA
Gość: Anna Ostrowska (dyrektor departamentu informacji i promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej)
Data emisji: 24.02.2020
Godzina emisji: 22.06
PR24/bb
REKLAMA
Polecane
REKLAMA