Włochy walczą z koronawirusem. Komisja Europejska zapowiada ulgi dla kraju
Jak zasugerował komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni, walczące z koronawirusem Włochy będą mogły skorzystać z elastyczności unijnych reguł budżetowych w związku z negatywnym wpływem epidemii na ten kraj.
2020-02-26, 15:43
- W pakcie stabilności i wzrostu są klauzule dotyczące elastyczności. Są one zarezerwowane dla wyjątkowych sytuacji i dlatego to będzie omawiane w przyszłym miesiącu, pamiętając o warunkach, które muszą być spełnione do wykorzystania tych klauzul - mówił podczas konferencji prasowej w Brukseli komisarz Gentiloni.
Pakt stabilności i wzrostu to zbiór unijnych przepisów określających, jak koordynować krajowe polityki budżetowe w UE. Regulacje mają zapewnić solidne finanse publiczne w każdym kraju członkowskim. Przepisy przewidują, że gdy deficyt budżetowy przekracza 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny przekracza 60 proc. PKB może być rozpoczęta odpowiednia procedura.
Powiązany Artykuł
Włochy ogarnięte koronawirusem. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych
Firmy liczą straty
Włochy już wcześniej w związku z trzęsieniem ziemi, które nawiedziło ten kraj, korzystały z elastyczności w ramach tych przepisów. Na razie nie jest jasne, w jakiej skali kraj ten zostanie dotknięty gospodarczo przez ogniska koronawirusa, ale już teraz część firm liczy straty, nie tylko we Włoszech.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ciężka sytuacja w Korei Płd. Ponad tysiąc osób zainfekowanych koronawirusem
REKLAMA
- Widzimy, że jest wpływ na gospodarkę. Widzimy, że jest zmniejszenie liczby podróży lotniczych, w turystyce, widzimy efekty w różnych sektorach przemysłu, zarówno przez spadek popytu przede wszystkim w Chinach, ale też przez zakłócenia w łańcuchu dostaw - przyznał wiceszef Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis.
Profilaktyka koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz)
Koronawirus "może doprowadzić do różnych scenariuszy ekonomicznych"
Jak zaznaczył, najbliższe prognozy gospodarcze KE, w których może być uwzględniony efekt rozszerzania się epidemii, będą dostępne na wiosnę. - Wciąż jest bardzo duża niepewność, więc ciężko jest określić wpływ. Nie wiemy, jak ta epidemia będzie się rozszerzać. Może to oczywiście doprowadzić do różnych scenariuszy ekonomicznych. To coś, co trzeba uważnie monitorować - zaznaczył Dombrovskis.
Do wtorku na całym świecie zarejestrowano ponad 80 tys. zakażeń oraz ponad 2700 zgonów w związku Covid-19. Najwięcej z nich było w Chinach, ale wirus rozprzestrzenił się w kilkudziesięciu krajach świata. W Europie najwięcej zgonów - 12 - odnotowano we Włoszech.
REKLAMA
msze
REKLAMA