PRL-Historia Prawdziwa. Proces beatyfikacyjny prymasa Stefana Wyszyńskiego
- Kościelne młyny mielą powoli, a 30 lat to średni okres, gdy chodzi o procesy beatyfikacyjne - dr Ewa Czaczkowska mówiła w Polskim Radiu 24 o procesie beatyfikacyjnym prymasa Stefana Wyszyńskiego. - Wielość płaszczyzn, na których występował prymas Wyszyński, powodowała również wiele relacji i wiele emocji - dodała.
2020-03-01, 11:30
Posłuchaj
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem, w zaborze rosyjskim. W listopadzie 1948 r. Pius XII mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim - prymasem Polski.
25 września 1953 roku kard. Wyszyński został aresztowany przez władze PRL. Trzy następne lata był przetrzymywany kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. W tym ostatnim miejscu napisał tekst Ślubów Jasnogórskich. W czasie uwięzienia zrodziła się także idea Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, która miała przygotować Polaków do obchodów Milenium Chrztu Polski i była pierwszym ogólnopolskim programem moralno-religijnej odnowy narodu.
"Czuł, że matka towarzyszy mu przez całe życie"
Kard. Wyszyński wrócił do Warszawy i swoich obowiązków w 1956 roku. W 1966 roku przewodniczył obchodom Milenium Chrztu Polski. Uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II i należał do inicjatorów orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, zawierającego słynne zdanie "udzielamy wybaczenia i prosimy o nie".
W audycji o kardynale Wyszyńskim i czasach, w których żył. Był to wysoki dostojnik kościelny, którego "uwikłała polityka" - jak zauważył prowadzący audycję Robert Tekieli.
REKLAMA
- 30 lat to średni okres, gdy chodzi o procesy beatyfikacyjne. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. liczbę dokumentów, przemówień i homilii, które zostały po prymasie Wyszyńskim. Prawda jest też taka, że kościelne młyny mielą powoli - stwierdziła Ewa Czaczkowska. - Wielość płaszczyzn, na których występował prymas Stefan Wyszyński powodowała również wiele relacji i wiele emocji. Spojrzenie na życie człowieka z dystansu ocena tego co zrobił, jakie podejmował decyzje jest bardziej obiektywna - dodała.
W audycji także o personalnych decyzjach kardynała Stefana Wyszyńskiego. W opinii rozmówców "to był prymas, który wiedział na kogo postawić".
***
Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Pochowano go w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Od 1 czerwca 1987 roku spoczywa w specjalnie dla niego wzniesionej kaplicy grobowej.
REKLAMA
Prymas Tysiąclecia zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku. Ceremonia odbędzie się w Warszawie na placu Piłsudskiego. Beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych kardynał Giovanni Angelo Becciu.
Więcej w nagraniu.
Audycja:"PRL - historia prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
REKLAMA
Gość: dr Ewa Czaczkowska
Data emisji: 01.03.2020
Godzina emisji: 11.06
Polskie Radio 24/tb
REKLAMA
REKLAMA