Dziś główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź wydarzenia

W hołdzie żołnierzom i uczestnikom antykomunistycznego podziemia w całej Polsce obchodzony jest dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne, oficjalne uroczystości zaplanowano w Warszawie.

2020-03-01, 05:10

Dziś główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź wydarzenia

Posłuchaj

Dziś główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Z udziałem najwyższych władz państwowych odbędą się uroczystości między innymi na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych, na "Łączce" przed "Panteonem Niezłomnych"
  • Odprawione zostaną msze w intencji pomordowanych
  • Odbędzie się przemarsz ulicami stolicy pod hasłem "Podziemna Armia Powraca!"

Powiązany Artykuł

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Macierewicz: działanie przeciw pamięci o Żołnierzach Wyklętych to działanie przeciw Polsce

Oficjalne uroczystości z udziałem m. in. premiera Mateusza Morawieckiego są zaplanowane na terenie byłego więzienia przy Rakowieckiej, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Hołd żołnierzom II konspiracji zostanie oddany również na powązkowskiej Łączce, gdzie komuniści potajemnie grzebali ofiary mordów sądowych. Tylko w Warszawie odbędzie się również kilkanaście innych, społecznych inicjatyw upamiętniających uczestników antykomunistycznego oporu.

Oprócz apeli pamięci i składania wieńców, w całym kraju i poza granicami odbędą się biegi "Tropem Wilczym" upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych.
Impreza odbędzie się w 365 miejscowościach, cel to upamiętnienie żołnierzy wyklętych.

Powiązany Artykuł

Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka - zobacz serwis historyczny

Biegi są także okazją do spotkań z uczestnikami powojennej partyzantki, a także członkami ich rodzin. Marek Franczak, syn Józefa Franczaka "Lalusia", ostatniego z żołnierzy wyklętych, zamordowanego w walce w 1963 roku, nie kryje dumy z faktu, że wizerunek jego ojca noszą na koszulkach uczestnicy dorocznych biegów.

src="http://static.prsa.pl/ef77c352-0fba-471b-807a-cba8cffb3334.file"

REKLAMA

- Musiały minąć lata komunistycznego zakłamania, żeby dopiero teraz można było podnosić głowę dumnie i mówić o tych, którzy zginęli czy do dziś nie zostali wykopani" - mówił Polskiemu Radiu Marek Franczak.

Powiązany Artykuł

Tropem Wilczym bieg 1200.jpg
8. edycja Biegów Tropem Wilczym – 75 tys. biegaczy dla Żołnierzy Wyklętych

Bieg "Tropem Wilczym"

Bieg "Tropem Wilczym" w Mińsku Mazowieckim otworzy Andrzej Duda. Prezydent wręczy też odznaczenia państwowe i weźmie udział w oficjalnych obchodach przed Grobem Nieznanego Żołnierza. "Byli tacy, którzy nie zgadzali się, mówili - to nie jest prawdziwie wolna Polska i oni nie złożyli broni, myślę tutaj o tych, których nazywamy dziś Żołnierzami Niezłomnymi" - powiedział wczoraj w Bytomiu prezydent.



Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, które ma na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.

Powiązany Artykuł

PAP Żołnierze wyklęci wystawa 1200.jpg
"Historie jak z książki" wydanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym

Święto ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Święto jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość": podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu najbliższych współpracowników.

REKLAMA

Zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu prezydent napisał, że dzień ten ma być "wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny". W lutym 2011-go parlament uchwalił ustawę i w tym samym roku odbyły się pierwsze obchody.


Portal polskieradio24.pl przygotował specjalny serwis tematyczny poświęcony polskiemu antykomunistycznemu podziemiu niepodległościowemu - zolnierzewykleci.polskieradio.pl.

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej