Większe wsparcie na termomodernizację. Prezydent podpisał nową ustawę

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów - z podpisem prezydenta. Nowe prawo zakłada zwiększenie premii termomodernizacyjnej w przypadku instalacji OZE, premię remontową dla gmin oraz dodatkowe wsparcie na remont budynków z wielkiej płyty.

2020-03-05, 09:34

Większe wsparcie na termomodernizację. Prezydent podpisał nową ustawę
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Większe wsparcie na termomodernizację. Prezydent podpisał nową ustawę (Tomasz Matusiak/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

- Gminy będą mogły ubiegać się o premię termomodernizacyjną budynków komunalnych na równi ze spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami - mówi wiceminister rozwoju Robert Nowicki. Jak dodaje, ustawa w szczególności pomoże samorządom, zwłaszcza że, według szacunków resortu, pilnej termomodernizacji wymaga aż 85% należących do nich budynków.

Minister wskazuje na dwa filary ustawy - premię remontową i termomodernizacyjną. Przy skorzystaniu z obu premii, dofinansowanie będzie mogło sięgać nawet 70% procent kosztów inwestycji. Gminy, które zdecydują się na zainstalowanie OZE do produkcji prądu, będą mogły ubiegać się o podwyższoną premię termomodernizacyjną.


- Promujemy innowacje przez dodatkową premię dla osób, które zainwestują w fotowoltaikę. Wtedy wzrośnie ona z 15 do 21% - wyjaśnia Robert Nowicki.

Termomodernizacja... i remont

Premia remontowa w znowelizowanej ustawie o wspieraniu termomodernizacji pochodzi z funduszu termomodernizacyjnego Banku Gospodarstwa Krajowego. Po wejściu w życie noweli, ta premia będzie mogła być przyznawana również na remonty budynków z wielkiej płyty - podkreśla Dariusz Stachera z BGK. Chodzi tu na przykład o tzw. kotwienie, czyli wzmacnianie tego typu budynków - koszt kotwienia będzie mógł zostać sfinansowany nawet w 50%, właśnie z premii termomodernizacyjnej.

REKLAMA

Nowe prawo przewiduje, że samorządy będą mogły dostać dofinansowanie do remontu w wysokości połowy kosztów inwestycji. W przypadku budynków zabytkowych premia może pokryć nawet 60% kosztów inwestycji.

Obecnie premię kompensacyjną BGK przyznaje jeden raz - po zakończeniu robót. Kiedy nowa ustawa wejdzie w życie, premia będzie przyznawana w ratach, wraz z postępami prac.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej