USA: w Kongresie impas ws. pakietu gospodarczego na czas pandemii
Bez porozumienia w negocjacjach amerykańskich partii ws. gospodarczego pakietu stymulującego na czas pandemii koronawirusa. Rekordowa, bo warta 1,4 biliona USD propozycja Republikanów została zablokowana głosami polityków Partii Demokratycznej. Negocjacje trwają.
2020-03-23, 03:12
Przeciwko procedowaniu pakietu odpowiedziało się 47 senatorów. Za było również 47. Republikanie potrzebowali 60 głosów.
Różnice między stronami dotyczą głównie kwot wypłat dla Amerykanów, szczegółów pomocy dla bezrobotnych i tego, jak wesprzeć gubernatorów, szpitale oraz amerykański przemysł. Trwają negocjacje. Porozumienie - jak zapewniają strony - nie jest wykluczone jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.
>>>[JEDYNKA] Trump mówi o "chińskim wirusie". Politolog: część wojny handlowej z Pekinem
REKLAMA
Demokraci: nieodpowiednia opieka
Wielu Demokratów uważa, że odrzucony projekt Republikanów nie zapewnia Amerykanom odpowiedniej opieki zdrowotnej na czas koronawirusa. - Jesteśmy tu, aby pomóc pracownikom, jesteśmy tu, aby pomóc szpitalom - mówiła senator Elizabeth Warren.
Reprezentująca Demokratów Szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała, że parlamentarzyści tego ugrupowania planują przedstawić w poniedziałek własną propozycję.
Powiązany Artykuł
Dramatyczna sytuacja w Kalifornii. 60 tys. bezdomnych może mieć koronawirusa
Nerwowa atmosfera
Republikanie naciskają na Demokratów, by ci działali szybko. - Ten spektakl oglądają Amerykanie. Powiedziano mi o spadkach o 5 procent na rynku kontraktów terminowych. (...) Całkowicie absurdalna jest myśl, że mamy czas na gierki z amerykańską gospodarką i Amerykanami - stwierdził lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell.
Przed pracami Kongresu parlamentarzyści zostali poproszeni o zachowanie dystansu i otrzymali listę wytycznych, których należy przestrzegać. Nadzwyczajne weekendowe posiedzenie odbywa się w nerwowej atmosferze po wykryciu w niedzielę koronawirusa u Randa Paula, senatora Republikanów.
REKLAMA
Znany z liberalnych poglądów na gospodarkę polityk zapewnia, że czuje się dobrze. W niedzielę jadł w towarzystwie niektórych parlamentarzystów obiad. Po informacji o SARS-CoV-2 u Paula kwarantannie poddał się m.in. Mitt Romney. W Stanach Zjednoczonych trwa debata, czy i w jaki sposób zezwolić głosować Paulowi i Romneyowi w sposób zdalny.
Za takim modelem głosowania w czasie epidemii opowiedział się w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Poinformował też, że w stanach Nowy Jork, Waszyngton i Kalifornia Gwardia Narodowa budować będzie infrastrukturę medyczną. Te najbardziej poszkodowane przez koronawirusa stany mają też otrzymać dodatkowe środki na walkę z nią.
Alarm władz stanowych
Władze niektórych regionów w USA alarmują o braku produktów medycznych, m.in. maseczek ochronnych i odczynników chemicznych koniecznych do weryfikowania wyników testów na koronawirusa. Podejmowane są próby uzupełnienia zapasów szpitali - częściowo przez produkcję wewnętrzną, a częściowo przez import.
W USA w szybkim tempie przybywa osób zakażonych; testy przeprowadzane są masowo. W niedzielę ogólna liczba chorych na COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, przekroczyła 31 tys. Zmarło co najmniej 400 osób. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork; co 20. wykryty na świecie przypadek SARS-CoV-2 pochodzi właśnie stamtąd.
REKLAMA
msze
REKLAMA