"11 tablic gotowych do odsłonięcia". Wiceprezes IPN o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów
Na konferencji prasowej zastępcy prezesa IPN Mateusz Szpytma przyznał, że gotowych do osłonięcia jest 11 pomników i tablic upamiętniających Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
2020-03-23, 11:00
24 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija dokładnie 76 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.
Powiązany Artykuł
![pamięci.jpg](https://static.prsa.pl/images/6b28278d-951f-4047-ac7a-417bb5523f68.jpg)
Pamięci Polaków ratujących Żydów. Serwis specjalny
W wyniku terroru okupanta niemieckiego do końca wojny zginęło łącznie 5,5-5,8 mln europejskich Żydów, z których połowa miała polskie obywatelstwo. Polacy to największa grupa osób na 51 krajów świata, którym nadano tytuł "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Państwo Izrael przyznaje go od 1963 r. tym, którzy podczas wojny ratowali Żydów.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Życie za życie. Nie tylko Ulmowie ratowali Żydów [REPORTAŻ]
Według danych Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie wśród ponad 26 tys. osób, które otrzymały tytuł jest ponad 6,5 tys. Polaków, choć jak zaznacza "liczba ta nie oddaje w pełni skali zjawiska udzielania pomocy Żydom w okupowanej Polsce, wielu Ratujących wciąż pozostaje nieznanych". Część osób do dzisiaj ukrywa swoje czyny w obawie przed reakcją społeczeństwa, a część nie zdążyła się podzielić z bliskimi swoją historią.
REKLAMA
dn/IPN
REKLAMA