Minister rozwoju: do końca dnia chcemy przyjąć projekty ustaw ws. "tarczy antykryzysowej"
- Pracujemy nad rozwiązaniami, które sprawią, że będziemy mogli przez ten trudny czas przejść możliwie suchą stopą. Podczas dzisiejszego roboczego spotkania Rady Ministrów omówiliśmy wszystkie elementy "tarczy antykryzysowej" - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapewniła, że jeśli będzie taka potrzeba, "tarcza antykryzysowa" zostanie rozszerzona.
2020-03-25, 15:58
Posłuchaj
Jadwiga Emilewicz: dostarczymy instrumenty, by utrzymać miejsca pracy (IAR)
Dodaj do playlisty
- Jeszcze dziś rząd ma przyjąć pakiet antykryzysowy dla firm - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
- Staramy się dostarczyć instrumenty, aby przedsiębiorcy mogli utrzymać miejsca pracy - podkreśliła
- Minister zapewniła, że jeśli sytuacja w związku z koronawirusem będzie się przedłużać, to możliwe jest rozszerzenie wachlarzu pomocy
- Wszystkie elementy legislacyjne pakietu "tarcza antykryzysowa" zostały przez rząd zatwierdzone i po ostatnich pracach, jeszcze w środę, powinny być przyjęte - poinformowała Jadwiga Emilewicz. Zapewniła, że jeśli będzie taka potrzeba, "tarcza antykryzysowa" zostanie rozszerzona.
"Chcemy hamować wirusa, a nie gospodarkę"
Powiązany Artykuł
Prezydent: w "tarczy antykryzysowej" ułatwienia dla rolników i strażaków ochotników
Zapewniła, że rząd zrobi wszystko, by w obliczu epidemii koronawirusa utrzymać jak najwięcej miejsc pracy.
- Zmobilizujemy się i wyjdziemy z tego kryzysu wzmocnieni. Pakiet ustaw dotyczy 5 filarów. Chcemy pokazać rozwiązania, której już za chwilę będą do państwa dyspozycji - podkreśliła.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Tarcza antykryzysowa". Zobacz, na jaką pomoc mogą liczyć pracownicy i firmy
REKLAMA
- Mamy środki finansowe i zrobimy wszystko co tylko możliwe, żeby nasz żywy krwiobieg gospodarczy nie zatrzymał się. Chcemy hamować wirusa, a nie chcemy hamować gospodarki - powiedziała Emilewicz.
Konferencja minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. Źródło: TVP.Info
"Mamy instrumenty dla każdego"
Dodała, że każda firma, która znajduje się dziś w trudnej sytuacji, może skorzystać np. z dopłat z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych na utrzymanie miejsc pracy. - Mamy instrumenty dla każdego - podkreśliła.
Powiązany Artykuł
Premier: "tarcza antykryzysowa" to największy polski pakiet wsparcia w historii
Emilewicz zapewniła, że jeśli będzie taka potrzeba, tzw. tarcza antykryzysowa zostanie rozszerzona. - Jesteśmy gotowi w tej chwili na 3 miesiące. Jeśli sytuacja będzie się zmieniać, a ona jest bardzo dynamiczna (...) to jesteśmy gotowi rozszerzyć wachlarz pomocy - zrobimy tyle, na ile będzie nas stać. Jesteśmy gotowi dostarczyć wszelkie instrumenty - odpowiedziała na pytanie, czy wraz z rozwojem sytuacji tarcza będzie nowelizowana i czy umorzenie ZUS może być wydłużone poza 3 miesiące.
- Jeżeli będzie się to wiązało z nowelizacją ustawy budżetowej czy rozluźnieniem zasad związanych ze stabilizacyjną regułą wydatkową, to już dziś wiemy (…) po rozmowach, że gotowość do rozluźnienia tej reguły na poziomie Komisji Europejskiej jest w tej chwili jasnym drogowskazem - powiedziała.
REKLAMA
Zaznaczyła, że tzw. tarcza antykryzysowa "to rozwiązania, które są adekwatne do sytuacji finansowej, w której znaleźliśmy się dziś".
W piątek "tarczą" zajmie się Sejm
Rządowym projektem pakietu antykryzysowego, nazywanym "tarczą antykryzysową", w piątek ma się zająć Sejm. Projekt to odpowiedź rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.
18 marca br. odbyła się Rada Gabinetowa, poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.
REKLAMA
Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.
paw/
REKLAMA