Polacy wesprą Włochów w walce z koronawirusem. PCPM wysyła lekarzy i ratowników
Lekarze i ratownicy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej pomogą Włochom w walce z koronawirusem. Zespół będzie pomagać w Lombardii, która jest najbardziej dotknięta szalejącą pandemią.
2020-03-29, 19:34
Posłuchaj
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, certyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia, wesprze misję polskich lekarzy do Włoch. Polacy będą pomagać w walce z pandemią koronawirusa w szpitalu polowym w Brescii. W Lombardii sytuacja jest najtrudniejsza i jest tam najwięcej chorych na COVID-19.
Powiązany Artykuł
Wiele setek zmarłych we Włoszech, Hiszpanii, Francji. Rozważana kwarantanna Nowego Jorku. Świat w dobie pandemii
Będą pomagać i zdobywać doświadczenie
Polscy lekarze i ratownicy - 15-osobowy zespół - wylecą transportem wojskowym z Warszawy jutro (30 marca), wrócą 9 kwietnia. W kraju przeszli już testy na obecność SARS-CoV-2. Takie same badania i kwarantanna czekają ich po powrocie z misji.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik Watykanu uspokaja: papież Franciszek nie ma koronawirusa
Polacy mają odciążyć miejscowy personel, walczący od tygodni o życie chorych, ale też zdobyć doświadczenie w walce z koronawirusem. - W Polsce jest około 130 tys. lekarzy i 300 tys. pielęgniarek. Wyjazd 15-osobowego zespołu na 10 dni nie osłabi polskiego systemu ochrony zdrowia - mówi dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM i ekspert ONZ w sprawach zarządzania kryzysami humanitarnymi.
REKLAMA
Dodaje, że jest to akt solidarności i konkretnej pomocy ze strony Polski. - Wsparcie włoskich lekarzy pozwoli im odpocząć po kilku tygodniach pracy bez przerwy - mówi.
Wsparcie PCPM na świecie
Powiązany Artykuł
"Pomoc dla ponad 350 osób". Polska wysyła do Syrii prowizoryczne domy
We Włoszech zdiagnozowano prawie 95 tysięcy zakażonych koronawirusem, ponad 10 tysięcy zmarło. Ofiar śmiertelnych pandemii jest ponad 3 razy więcej niż w Chinach. System ochrony zdrowia jest na skraju katastrofy.
PCPM kontynuuje też misję w Syrii, gdzie trwa największy kryzys humanitarny stulecia, a ludzie pozbawieni są skutecznej ochrony przed koronawirusem. Tysiące ludzi nie ma tam domów. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, zagrożeni są szczególnie mieszkańcy zatłoczonych obozów.
REKLAMA
W ten weekend na granicę syryjską dotarł transport domów dla uchodźców, którzy gromadzą się w regionie Idlib. To także część szerokiej pomocy w walce z pandemią, w jaką włączyła się Fundacja PCPM. Trwa zbiórka na nowy transport domów, informacje na ten temat znajdziemy na: pcpm.org.pl/pomoc.z
jmo
REKLAMA