Zbiórki żywności, pomoc dla seniorów i szpitali. Wolontariusze z polskich diecezji pomagają w czasie pandemii

- Ponad 100 tysięcy wolontariuszy ze wszystkich 44 polskich diecezji jest zaangażowanych w pomoc osobom potrzebującym w związku z epidemią koronawirusa. Podjęto wiele inicjatyw. To między innymi paczki żywnościowe, ciepłe posiłki dla seniorów i osób w kwarantannie, zbiórki żywności, wyposażenia szpitali, wirtualne warsztaty i pomoc w odrabianiu lekcji dla dzieci oraz wsparcie duchowe i psychologiczne - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

2020-03-30, 06:59

Zbiórki żywności, pomoc dla seniorów i szpitali. Wolontariusze z polskich diecezji pomagają w czasie pandemii
Low December temperatures make Christmas more difficult for those affected by homelessness or poverty.Foto: shutterstock.com/addkm

Posłuchaj

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik: ponad 100 tysięcy wolontariuszy ze wszystkich 44 polskich diecezji jest zaangażowanych w pomoc osobom potrzebującym w związku z epidemią koronawirusa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik Episkopatu dodał, że czas Wielkiego Postu i świąt Wielkiej Nocy zawsze był momentem, w którym jeszcze bardziej wspierani byli potrzebujący, choćby przez wielkopostną jałmużnę. - W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa to wsparcie jest szczególnie potrzebne. Dlatego we wszystkich polskich diecezjach prowadzone są inicjatywy mające na celu niesienie niezbędnej pomocy osobom, które jej potrzebują, szczególnie seniorom, samotnym i bezdomnym. W ten sposób realizujemy ewangeliczne przykazanie miłości bliźniego - powiedział ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Różnorodność działań pomocowych oraz ich skala jest odpowiedzią Kościoła na wezwanie Jezusa do miłości bliźniego i troski o potrzebujących. - W każdym położeniu potrzebna jest solidarność, potrzebni są ludzie, którzy wyjdą z pomocą do tych, którzy są starzy, samotni, którzy potrzebują, by ktoś im zrobił i przyniósł zakupy, potrzeba też kontaktu choćby telefonicznego, aby ludzie nie czuli się całkowicie samotni - podkreśla arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. 

Powiązany Artykuł

senat 1200.jpg
Walka z pandemią koronawirusa. Dziś Senat zajmie się "tarczą antykryzysową"

Specjalne numery telefonów

W niemal wszystkich diecezjach uruchomione zostały specjalne numery telefonów dla osób, które potrzebują duchowego wsparcia, rozmowy i umocnienia. "Ksiądz na sygnale" - pod takim hasłem funkcjonuje specjalna infolinia, uruchomiona przez archidiecezję poznańską, gdzie codziennie można porozmawiać z kapłanami. Gnieźnieńska akcja DOBROkrążcy, czy drohiczyńska #dzielnybodobry, angażują pełnoletnich wolontariuszy Caritas diecezjalnych w robienie zakupów osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym i niesamodzielnym. Diecezje organizują zbiórki środków na zakup sprzętu dla szpitali, między innymi respiratorów i materiałów ochronnych dla personelu medycznego. Siostry zakonne, wspólnoty, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z ofiarowanych przez sponsorów materiałów szyją codziennie tysiące maseczek. Pracownicy służby zdrowia objęci są pomocą nie tylko materialną jak na przykład w ramach gliwickiej akcji #NakarmMedyka, ale również Duchową Adopcją Medyka polegającą na codziennej modlitwie za konkretną pielęgniarkę czy lekarza. Wsparcie otrzymują również bezdomni, między innymi w noclegowniach, jadłodajniach czy łaźniach. Potrzebujący dostają środki higieniczne, obuwie i odzież.

REKLAMA

W diecezjalnych jadłodajniach codziennie wydawane są tysiące posiłków. Streetworkerzy pracujący z osobami bezdomnymi rozdają artykuły higieniczne i płyny odkażające mówiąc o tym, jak chronić się przed zakażeniem. W diecezji radomskiej powstała akcja #WirtualnyWolontariusz, w której wolontariusze prowadzą zajęcia on-line dla dzieci i młodzieży, pomagając im rozwijać ich talenty. Podpowiadają również jak kreatywnie spędzić czas w domu. Diecezje sandomierska i tarnowska przeznaczyły swoje ośrodki dla osób w kwarantannie.

Caritas Polska uruchomiła akcję #WdzięczniMedykom, która ma pomóc w zakupie respiratorów, termometrów bezdotykowych oraz środków ochrony osobistej. Budżet projektu wstępnie oszacowano na 12 milionów złotych Zaś w ramach inicjatywy #PomocDlaSeniora - Caritas Polska w odpowiedzi na epidemię koronawirusa przekazała diecezjom milion złotych z własnych środków, paczki żywnościowe, środki higieny i leki.

koz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej