Tarcza antykryzysowa już działa. Apel premiera do przedsiębiorców

- Uruchamiamy dedykowaną tarczy kryzysowej stronę internetową - poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował też do przedsiębiorców, by zapoznali się ze szczegółami nowych legislacji. 

2020-04-01, 14:44

Tarcza antykryzysowa już działa. Apel premiera do przedsiębiorców
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Krystian Maj/KPRM/Twitter/Premier_RP

Posłuchaj

Premier apeluje do przedsiębiorców o zapoznanie się z przepisami tarczy antykryzysowej - relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy antykryzysowej, mającej pomóc przedsiębiorcom utrzymać miejsca pracy w dobie epidemii koronawirusa
  • Rząd uruchomił specjalną stronę internetową, z której przedsiębiorcy mogą się dowiedzieć o szczegółach nowych legislacji
  • Strona dostępna jest pod adresem www.gov.pl/tarczaantykryzysowa
  • O zapoznanie się ze szczegółami nowego prawa zaapelował do zarządów i właścicieli firm premier Mateusz Morawiecki
  • - Musimy działać razem - powiedział szef rządu w opublikowanym na Facebooku filmie wideo

Powiązany Artykuł

prezydent podpisuje 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa. Prezydent złożył podpis pod pakietem ustaw

"Błyskawicznie przygotowana przez rząd, sprawnie uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i niezwłocznie podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę Tarcza Antykryzysowa wchodzi w życie!" - czytamy we wpisie na profilu szefa rządu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wiceminister cyfryzacji: "tarcza antykryzysowa" nie stanowi skończonego projektu

- Wraz z nią uruchamiamy również dedykowaną stronę internetową, gdzie znajdą Państwo wszelkie niezbędne informacje związane z mechanizmami i narzędziami, które wprowadzamy - dodał premier Morawiecki.

"Kompendium wiedzy i zbiór linków"

Strona www.gov.pl/tarczaantykryzysowa to, jak wyjaśnił premier, także miejsce, które łączy przedsiębiorców, pracowników i pracodawców z urzędnikami, agencjami rządowymi i ZUS-em. - To kompendium wiedzy i zbiór linków, gdzie możecie zadawać pytania i uzyskać odpowiedzi - napisał.

REKLAMA

W załączonym we wpisie filmie wideo Mateusz Morawiecki podkreślił, że celem przygotowania tarczy antykryzysowej jest pomoc dla polskich firm. Zaapelował o utrzymanie miejsc pracy. - Proszę właścicieli firm oraz zarządy o zapoznanie się z elementami tarczy antykryzysowej. Ministrowie mojego rządu są do waszej dyspozycji. Dziękuję za liczne głosy ze świata polskiego biznesu, mówiące o tym, że przedsiębiorcy chcą walczyć o swoje firmy i miejsca pracy, ramię w ramię ze swoimi pracownikami - mówił szef rządu. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] To nie koniec wsparcia dla firm. Minister finansów: będzie kolejna specustawa

Premier zachęcił wszystkich do korzystania z tych zasobów i dzielenia się wiedzą. - Wierzę w polskich przedsiębiorców, pracowników i w to, że wyjdziemy z tego kryzysu! Ale musimy działać razem - podkreślił.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock_pieniądze 1200.jpg
5 tysięcy złotych dla mikrofirm. Zobacz, komu przysługuje pożyczka i jak się o nią starać

Przewodnik po nowym prawie

Informacje o uruchomieniu strony internetowej poświęconej rozwiązaniom tarczy antykryzysowej podała też na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - To prosty przewodnik (...), w jednym miejscu znajdują się rozwiązania oferowane przez kilkanaście instytucji i wnioski on-line - wskazała.

Podręcznik został podzielony na trzy części: pierwsza to omówienie rozwiązań, które zostały wprowadzone nowymi przepisami, czyli kto, co, jak, gdzie i kiedy może uzyskać pomoc; druga dotyczy oferty instytucji, które są zrzeszone w Grupie PFR, czyli na przykład BGK, ARP i PAIH.

Na trzecią część podręcznika składają się składać podpowiedzi - rady dla przedsiębiorców, jak w czasach pandemii zarządzać firmą, jak dostosowywać się do tej sytuacji.

Niezbędne informacje umieszczono też na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa. Informacje o tarczy także na portalu polskieradio24.pl.

REKLAMA

Pięć filarów tarczy

Tarcza antykryzysowa ma pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych, a także utrzymanie miejsc pracy. Pakiet został przyjęty przez Sejm 28 marca.

Projekty ustaw opracowały: Ministerstwo Rozwoju; Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Ministerstwo Finansów; ZUS; PFR; KNF; MS; MSWiA, pod nadzorem KPRM i we współpracy z innymi ministerstwami oraz instytucjami publicznymi.

Tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj); świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach. Wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy antykryzysowej ma wynieść 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej