Jacek Sasin: Poczta Polska jest przygotowana na głosowanie korespondencyjne
- Poczta Polska jest przygotowana do przeprowadzenia tego typu działań jak głosowanie korespondencyjne. Taki system jesteśmy w stanie stworzyć - powiedział w piątek wicepremier Jacek Sasin. Dodał też, że w Polsce jest prawie 30 mln wyborców, ale ich adresów jest ok. 14 mln.
2020-04-03, 08:39
- Dzisiaj, dlatego że mamy pandemię, mamy taką a nie inną sytuację, trzeba sięgać do rozwiązań, które wcześniej wydawały się rozwiązaniami tylko i wyłącznie nadzwyczajnymi. Budzącymi może wątpliwości, ale dzisiaj najlepszymi do zastosowania w tej sytuacji, którą dzisiaj mamy - powiedział w TVN24 Jacek Sasin, zapewniając, że projektowany system głosowania korespondencyjnego, w którym kluczową rolę ma odegrać Poczta Polska, będzie bezpieczny dla wyborców.
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: odłożenie wyborów byłoby sprzeczne z konstytucją, nielegalne
Sasin: rozporządzenia opiszą procedurę
- Ta techniczna strona operacji byłaby wykonywana przez pocztę i nadzorowana przeze mnie - dodał Sasin, który pełni także funkcję ministra aktywów państwowych. Jak mówił, w Polsce jest prawie 30 mln wyborców, ale adresów, pod którymi wyborcy mieszkają, jest ok. 14 mln.
Wicepremier zapowiedział też odpowiednie rozporządzenia, które szczegółowo opiszą procedurę głosowania korespondencyjnego.
REKLAMA
- Dzisiaj będzie to decydowane w parlamencie. Jeśli będzie zdecydowane, to będziemy wtedy również komunikować dalsze kroki. Poczta jest przygotowana, żeby podjąć tego typu działania, tutaj nie mam żadnych wątpliwości. Od wczoraj mocno pracujemy razem z Pocztą Polską w Ministerstwie Aktywów Państwowych, żeby taki system stworzyć. Mamy na te przygotowania, jeśli prawo zostanie przyjęte, prawie 40 dni i jesteśmy w stanie taki system zorganizować - dodał.
Będzie konsensus w Zjednoczonej Prawicy?
Dopytywany o kształt tego systemu Jacek Sasin mówił m.in., że da się go tak zaprojektować, żeby listonosze nie mieli bezpośredniego kontaktu z wyborcami. Dodał też, że system ten mógłby przypominać ten, który niedawno umożliwił głosowanie w lokalnych wyborach w Bawarii w Niemczech. - Skala jest czymś wtórnym, ważne jest, żeby rzeczywiście został stworzony taki system, który pozwoli rzeczywiście, żeby te wybory były tajne, żeby dawały gwarancję, że będą odzwierciedlać rzeczywiste głosowanie wyborców i taki system jesteśmy w stanie stworzyć, ponieważ on funkcjonuje w wielu krajach - przekonywał.
Pytany o ewentualny sprzeciw wicepremiera, szefa Porozumienia, Jarosława Gowina, wobec projektu głosowania korespondencyjnego Sasin odpowiedział, że trwają w tej sprawie rozmowy. - W tej chwili pracujemy nad takim rozwiązaniem, które zapewni również konsensus w ramach Zjednoczonej Prawicy, bo chcemy przez ten proces przejść razem - podkreślił Sasin.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Minister finansów: pracujemy nad kolejną wersją tarczy antykryzysowej
REKLAMA
W piątek Sejm wznowi rozpoczęte we wtorek posiedzenie, na którym posłowie mają zająć się rządowym projektem ustawy dotyczącym zwalczania epidemii koronawirusa w Polsce, a także projektem ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r., zgodnie z którym w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego ma przysługiwać wszystkim wyborcom.
jmo
REKLAMA