Pogoda długoterminowa. IMGW pokazało prognozę na wiosnę

IMGW opublikowało eksperymentalną prognozę pogody na nadchodzące cztery miesiące - marzec, kwiecień, maj i czerwiec. Jasno z niej wynika, że czeka nas wyjątkowo ciepła wiosna. Jeden miesiąc wyraźnie zaskoczy. Sprawdź prognozę.

2025-02-11, 07:07

Pogoda długoterminowa. IMGW pokazało prognozę na wiosnę
Pogoda. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?. Foto: shutterstock.com / wxcharts.com

Pogoda. IMGW pokazało eksperymentalną prognozę. Miesiąc po miesiącu

Według prognozy eksperymentalnej opracowanej przez IMGW w marcu temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Będzie tak w całym kraju. Największe opady dotkną północno-wschodnią część Polski - województwa pomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Suma opadów "poniżej normy" znajdzie ujście na południowych krańcach - z uwzględnieniem województwa świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.


imgw.pl imgw.pl

Kwiecień 2025

Kwiecień zapowiada się niezwykle deszczowo. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. W Zakopanem może spaść nawet 97,0 mm, w Katowicach 52,3 mm, a w Krakowie 49,9 mm. Najmniej deszczu spadnie w Gdańsku - 30,5 mm. Temperatury również dopiszą - średnia miesięczna będzie powyżej normy.


imgw.pl imgw.pl

Maj 2025

Maj również będzie miesiącem cieplejszym, niż to wynika z normy. Opady będą kształtować się w okolicy średniej - w Zakopanem spadnie 154,1 mm deszczu, a w Rzeszowie 93,1 mm. W Krakowie i Katowicach będą oscylować wokół wartości 87 mm.

imgw.pl imgw.pl

Czerwiec 2025

Pierwszy miesiąc lata jest cały na szaro. Oznacza to, że zarówno temperatura, jak i opady będą kształtować się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. 

REKLAMA


imgw.pl imgw.pl

IMGW przypomina: prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

"Powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie". Co to znaczy? IMGW wyjaśnia

Średnią miesięczną temperaturę powietrza / miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.

Wartości średniej miesięcznej temperatury / miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".

Gdy przewidywana jest średnia temperatura / suma opadów:

  • powyżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Źródło: IMGW/pb/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej