Nowa prognoza na luty, dotknie nas duża anomalia. Czerwona plama nad Polską
Luty jak na razie jest suchym okresem, w niektórych regionach nie było w tym miesiącu żadnych opadów, ale to niejedyna anomalia jakiej doświadczymy. Według map pogodowych około 21 lutego temperatura w Polsce miejscami będzie wyższa o 12 st. C niż średnia wieloletnia.
2025-02-09, 16:15
Pogoda. Opady śniegu i ocieplenie pod koniec lutego
Pogoda na początku lutego przyniosła nieznaczne ochłodzenie. Nie ma jednak siarczystych mrozów lub obfitych opadów śniegu. IMGW w niedzielę prognozował, że nad Europą nadal dominować będzie rozległy wyż z centrami nad zachodnią Rosją i południową Skandynawią, jedynie częściowo zachód kontynentu znajdzie się pod wpływem niżu znad Atlantyku.
Polska będzie w zasięgu wspomnianego wyżu. Ze wschodu będzie napływać powietrze polarne kontynentalne. W poniedziałek temperatura maksymalna wyniesie od 1 st. C do 4 st. C, chłodniej będzie na północnym wschodzie od minus 3 st. C do 0 st.
Niepokojący może być brak śniegu lub deszczu. Są miejsca w Polsce, gdzie w tym miesiącu nie odnotowano jeszcze żadnego opadu - podał IMGW. Mapy pogodowe WXCHARTS pokazują, że w środę i czwartek możemy spodziewać się śniegu, ale tylko na zachodzie kraju. Synoptycy przewidują, że sytuacja hydrologiczna poprawi się w marcu, chociaż na południowym wschodzie ma być mniej opadów niż w ostatnich latach.
REKLAMA
Prognoza pogody. Wybuch ciepła
Tak sucha zima to niejedyna anomalia, której doświadczymy w lutym. W styczniu IMGW prognozował, że w kolejnym miesiącu w całej Polsce temperatury będą wyższe od normy wieloletniej. Rzeczywiście poza niewielkim ochłodzeniem luty jest stosunkowo ciepły. Według WXCHARTS pod koniec miesiąca lokalnie temperatura może być nawet o 12 st. C wyższa niż w ostatnich latach. Wyższych temperatur powinni spodziewać się mieszkańcy południowo-wschodniej Polski.
Czytaj także:
- -20 stopni i śnieżyce. To nas czeka jeszcze w lutym. Najnowsze prognozy
- Więcej śniegu niż w ciągu dwóch lat. Skutki śnieżycy w USA odczuje 80 mln osób
Źródło: PolskieRadio24.pl/IMGW/WXCharts/ak
REKLAMA
REKLAMA