Dopłaty do wynagrodzeń krok po kroku. Jakie będą, kto może się o nie ubiegać?
Dopłaty do wynagrodzeń to jedna z form pomocy przewidziana w tarczy antykryzysowej. Mogą się o nie ubiegać zarówno mali, jak i duzi przedsiębiorcy, by w ten sposób skutecznie chronić miejsca pracy – mówi Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
2020-04-03, 13:42
Jak wskazuje minister, pomoc przysługuje przedsiębiorcom w dwóch przypadkach:
- w okresie przestoju ekonomicznego
- przy obniżeniu wymiaru czasu pracy
Marlena Maląg podkreśla, że przedsiębiorcy muszą wykazać w swoich firmach spadek obrotów w tym roku z powodu koronawirusa. Spadek ten powinien wynosić nie mniej niż 15% w ciagu dwóch kolejnych miesięcy lub nie mniej niż 25% w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca.
Warto znać szczegóły dopłat
We wniosku przedsiębiorca powinien zaznaczyć, na jaki okres ubiega się o wsparcie. Dopłaty można pobierać przez trzy miesiące.
- W przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy dopłata może wynieść nawet 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że czas pracy można zmniejszyć maksymalnie o 20% i nie więcej niż do połowy etatu. Jeżeli przedsiębiorca podejmie decyzję, że firma przechodzi na przestój ekonomiczny, to dopłata od państwa wyniesie 50 procent minimalnego wynagrodzenia - mówi Marlena Maląg.
REKLAMA
Stracą obie strony
Jeśli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, pracodawca musi z nimi zawrzeć porozumienie co do pomocy. To się nam udało wprowadzić – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Jak jednak zastrzega, na tym kryzysie stracą i pracodawcy, i pracownicy.
>>> Czytaj więcej: Czym jest tarcza antykryzysowa? Portal GOV.PL <<<
- Najwięcej pomocy dostaną mikroprzedsiębiorcy. Będą mieli refundowane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ale każda firma może szukać pomocy – mówi Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Dla tych, którzy w tarczy antykryzysowej nie znajdą nic dla siebie, Rzecznik MŚP zorganizował bezpłatną pomoc prawną pod nazwą „ratuj biznes”. Więcej o niej między innymi na stronie Rzecznika MŚP: www.rzecznikmsp.gov.pl.
PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA
REKLAMA