Minister zdrowia: mamy w Polsce 300 tys. testów, 500 tys. zakontraktowane

- W polskich laboratoriach jest obecnie 150 tys. testów, a wykonywanych jest ok. 6 tys. na dobę - powiedział w piątek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że kolejne 150 tys. testów jest na terenie Polski, a 500 tys. mamy zakontraktowane.

2020-04-03, 21:46

Minister zdrowia: mamy w Polsce 300 tys. testów, 500 tys. zakontraktowane

Posłuchaj

Łukasz Szumowski o środkach ochrony zakupionych i przekazanych do szpitali (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister poinformował, że Polska ma zakontraktowane kolejne 31 mln masek, 28 mln masek HEPA, 14 mln rękawiczek, 855 tys. kombinezonów i ponad milion gogli.

Powiązany Artykuł

PAP Andrzej Duda prezydent 1200.jpg
"COVID-19 można zatrzymać". Szef WHO dziękuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie

- To jest sprzęt, który będzie teraz sukcesywnie dostarczany i natychmiast przekazywany dalej - zapewnił.

"Minister nie decyduje, kto ma wykonany test"

Powiedział, że w laboratoriach jest obecnie 150 tys. testów, a wykonywanych jest ich ok. 6 tys. na dobę. Wskazał, że obecnie możliwości tych laboratoriów to ok. 8 tys. na dobę i one sukcesywnie wzrastają.

- I naprawdę minister zdrowia tutaj nie decyduje, kto ma wykonany test i kto ten test zleca. Nadal nie wykorzystujemy w pełni potencjału laboratoriów i testów, które są - powiedział. - Kolejne 150 tys. testów jest na terenie Polski, a 500 tys. mamy zakontraktowane - dodał.

REKLAMA

Redukcja poziomu zakaźności

Minister poinformował, że obecnie redukcja zakaźności jest na poziomie 24,5 proc.

Powiązany Artykuł

laboratorium probówki free 1200.jpg
Lekarstwo na koronawirusa z Polski? Odkrycie naukowców z Krakowa

- Żebyśmy mogli zatrzymać tę epidemię, musimy mieć powyżej 50, a nawet 60 proc. W związku z tym musimy robić wszystko, aby postarać się nadal redukować ten poziom zakaźności, po to żeby maksymalnie wypłaszczyć i ograniczyć liczbę chorych - powiedział.

- Gdybyśmy nic nie zrobili, gdybyśmy nie wprowadzili tych drakońskich działań, na dzień dzisiejszy mielibyśmy ponad 8,5 tys. pacjentów zdiagnozowanych i zakażonych. To pokazuje skalę redukcji, jaką udało się uzyskać. Ale naprawdę musimy jeszcze więcej zrobić, żeby tę redukcję osiągnąć na poziomie ponad 50 proc. - tłumaczył minister.

REKLAMA

Unijne zakupy

Szef resortu zdrowia poinformował również, że unijny przetarg na sprzęt ochrony osobistej został częściowo anulowany, a terminy dostaw środków ochrony osobistej są nieznane. Dodał, że Polska wzięła udział w kolejnym przetargu na respiratory, a teraz oferty są oceniane.

Jak podkreślał, gdyby Polska czekała na ten sprzęt, zamiast kupować na własną rękę, sytuacja zdrowotna naszego kraju byłaby bardziej dramatyczna.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej