Życie religijne w czasie pandemii. Ks. Szymkiewicz: nasze domy stały się kościołami

- Obecną sytuację możemy porównać do początków chrześcijaństwa, gdy najczęściej w domach wiernych odprawiano nabożeństwa. Jest to cenne dla dzieci i młodzieży mogących obserwować, że miejsca, w których żyją również mogą być miejscem modlitwy, wyciszenia, skupienia, czytania i rozważania Słowa Bożego - powiedział ks. Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz, proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce i Kadzidłowej.

2020-04-05, 13:27

Życie religijne w czasie pandemii. Ks. Szymkiewicz: nasze domy stały się kościołami
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/CRStudio

Posłuchaj

Ks. Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz o wyznawaniu wiary w czasie pandemii koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Chrześcijanie na całym świecie celebrują Niedzielę Palmową, jako pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna ona również Wielki Tydzień. W walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem kościoły ograniczyły publiczne świętowanie. Jak zatem czcić ten dzień w izolacji?

Powiązany Artykuł

pixabay niedziela palmowa 1200.jpg
Ks. prof. Jan Przybyłowski: czas pandemii to także okazja do refleksji nad sobą samym

- Dla każdego z nas to nowa sytuacja i wyzwanie, które każe nam dostosować się do panujących warunków. Stąd też odbywają się transmisje mszy świętych, a także adoracji Najświętszego Sakramentu, dróg krzyżowych, czy gorzkich żali. Wiernym zaleca się uczestnictwo w tych przekazach, ale także w indywidualnej modlitwie oraz przyjmowaniu Komunii św. w sposób duchowy, do przywołania Jezusa, by przyszedł do naszych serc i w nich zamieszkał - wskazał ks. Szymkiewicz.

Dostrzeżenie Jezusa w drugim człowieku

Duchowny zwrócił uwagę, że sytuacja w jakiej znaleźli się obecnie wierni przywołuje czasy, gdy rodziło się chrześcijaństwo. Wtedy, podobnie jak dziś, to nasze domy były kościołami.

- Jest to cenne dla dzieci i młodzieży mogących obserwować, że ich dom również może być miejscem modlitwy, wyciszenia, skupienia, czytania i rozważania Słowa Bożego. Ta sytuacja może nas nauczyć dostrzegania tego, że Jezus jest w naszych rodzinach, w nas samych, w drugim człowieku - zaznaczył kapłan.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Ks. Bogdan Bartołd 1200.jpg
Ks. Bogdan Bartołd: obecny czas jest dla nas lekcją pokory

Zrozumienie sensu

Obecny czas to trudna sytuacja dla wielu osób, które nie są w stanie poradzić sobie z niepewnością związaną z najbliższymi miesiącami, jak będzie przebiegała pandemia i jakie będą jej skutki. Ks. Szymkiewicz przyznał, że każdego dnia zgłaszają się z do niego wierni z prośbą o pomoc.

- Ludzie czują się zagubieni i zmartwieni. Pewnym wsparciem może być uczestnictwo we wspomnianych transmisjach z wydarzeń religijnych. W tej formie również tworzymy pewną wspólnotę, co może być istotnym elementem w przetrwaniu trudnego czasu. (…) Zachowajmy pokój, który chce nam dać Chrystus, On jest z nami. Starajmy się odczytać bieżącą sytuację, co może nam powiedzieć i jak ją wykorzystać, by stać się lepszymi – zwrócił uwagę duchowny.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Grzegorz Maciak
Gość: ks. Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz
Data emisji: 05.04.2020
Godzina emisji: 09.08

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej