Rozbita grupa czerpiąca korzyści z prostytucji. Haracz od niemal 100 kobiet
Prokurator skierował akt oskarżenia do sądu wobec 15 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z prostytucji. Wśród oskarżonych jest 32-letnia Roksana W., która miała kierować grupą - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
2020-04-07, 07:39
Jak przekazała rzecznik Prokuratury Krajowej, akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Rzeszowie skierował pod koniec marca Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.
- Prokurator zarzucił Roksanie W. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. Pozostałym 14 kobietom "zatrudnionym" przez Roksanę W. w agencjach towarzyskich, prokurator zarzucił branie udziału w grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a polegających na odpłatnym świadczeniu usług seksualnych oraz czerpaniu z tego procederu korzyści majątkowych poprzez organizowanie, nadzorowanie i prowadzenie tzw. stacjonarnych i objazdowych agencji towarzyskich - poinformowała prokurator Bialik.
Agencje w domu
Powiązany Artykuł
Pięć województw, 24 miasta. Wielka sieć agencji towarzyskich rozbita przez CBŚP
Według ustaleń śledczych, agencje towarzyskie prowadzone przez Roksanę W. działały od drugiej połowy 2013 roku we Wrocławiu w postaci tzw. domówek - mieszkaniówek. - Oskarżona w wynajmowanych przez siebie mieszkaniach zatrudniła kilka kobiet, które świadczyły w nich odpłatne usługi seksualne - podała rzeczniczka PK.
- Kobiety do pracy w agencjach werbowano za pośrednictwem internetowego portalu erotycznego. Portal służył również do pozyskiwania potencjalnych klientów - wskazała. Dodała, że oskarżone kobiety miały - jak ustalili prokuratorzy - pobierać od prostytuujących się kobiet pieniądze w jednorazowej kwocie nie mniejszej niż 75 złotych i nie większej niż 250 złotych.
REKLAMA
- Kwoty te stanowiły połowę należności uzyskanych od jednego klienta, w zamian za świadczenie usługi seksualnej - podkreśliła.
Zmiana struktury
Rzeczniczka PK wskazała również, że według ustaleń prokuratury, z początkiem 2016 roku Roksana W. nadała działalności zorganizowany charakter i stworzyła strukturę zatrudnienia.
Powiązany Artykuł
Zarobili miliony na kilkuset prostytutkach z Polski i Ukrainy. Akcja CBŚP
- W agencjach towarzyskich oprócz kobiet prostytuujących się (w toku śledztwa ustalono, że było ich 97 – Polki i Ukrainki) pracowały także kobiety, określane jako telefonistki. Do ich obowiązków należało odbieranie telefonów od klientów, udzielanie im informacji o miejscu, w jakim świadczona będzie usługa seksualna, a także rozliczanie utargu z danego dnia i przekazywanie Roksanie W. pieniędzy w należnej jej części. Środki pieniężne dla kierującej grupą przestępczą przekazywały również tzw. liderki, tj. wskazane przez nią, zaufane i najdłużej pracujące prostytutki - opisała.
Jak ustalili śledczy, w prowadzonych przez Roksanę W. agencjach towarzyskich we Wrocławiu oraz wielu innych miastach w Polsce (w tym w Rzeszowie, Tarnowie, Lublinie, Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Toruniu, Lesznie, Koninie, Kaliszu) cena za wyświadczenie jednej usługi seksualnej wahała się od 120 do nawet 500 złotych. - Każda z zatrudnianych w taki sposób kobiet połowę kwoty uzyskanej z prostytucji przekazywała Roksanie W. - podkreśliła rzecznik.
REKLAMA
Ponad 2 mln zł zysku
- W toku śledztwa prokurator ustalił, że Roksana W. w okresie od 2013 roku do stycznia 2019 roku, w ramach zarządzanych przez siebie stacjonarnych i wyjazdowych agencji towarzyskich, z prostytucji innych osób osiągnęła korzyść majątkową nie mniejszą niż 2,2 miliona złotych - dodała prokurator.
Roksanie W. za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może grozić do 10 lat więzienia. Natomiast pozostałym 14 kobietom do 5 lat więzienia.
fc
REKLAMA