TSUE żąda zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Kaleta: to akt naruszający suwerenność Polski
Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie z Luksemburga przychylili się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. "TSUE nie ma kompetencji do oceny, ani tym bardziej zawieszania konstytucyjnych organów państw członkowskich" - skomentował decyzję wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
2020-04-08, 11:00
Posłuchaj
Polska domagała się odrzucenia, uznając go za niedopuszczalny. W tej sprawie na początku miesiąca odbyła się rozprawa w Trybunale, podczas której obie strony przedstawiły swoje racje.
Powiązany Artykuł
Rzecznik KE: nie ma wątpliwości co do prawomocności wyroków Sądu Najwyższego w Polsce
Komisja argumentowała, że Izba jest upolityczniona i nie ma gwarancji jej bezstronności oraz niezawisłości, bo składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.
Polska natomiast uznała wniosek Komisji za niedopuszczalny. Przekonywała, że nie ma potrzeby stosowania nadzwyczajnych i tymczasowych środków, bo Izba Dyscyplinarna ma gwarancje niezależności i niezawisłości. Argumentowała, że reforma sądownictwa była konieczna, by poprawić złą sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości i że postępowania dyscyplinarne, które się toczą, nie są motywowane politycznie, ale powodem są wykroczenia sędziów.
REKLAMA
Zarzucała też Komisji, że nie przedstawiła żadnych faktów, a opierała się jedynie na domysłach i przypuszczeniach.
Przedstawiciele polskiego rządu mówili też, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencje państw członkowskich i że środki tymczasowe zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu Rzeczpospolitej, jakim jest Sąd Najwyższy.
fc
REKLAMA
REKLAMA