Historyk: pieśni o męce Jezusa to najstarsze pieśni po polsku

Dziś drugi dzień Triduum Paschalnego upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa. Poza sferą religijną całe Triduum w tym Wielki Piątek są bardzo ważne dla kultury i w czasie dzisiejszych nabożeństw można usłyszeć polskie wersje pieśni, które swoimi korzeniami sięgają nawet pierwszego tysiąclecia.

2020-04-10, 13:05

Historyk: pieśni o męce Jezusa to najstarsze pieśni po polsku
Moretto da Brescia (Alessandro Bonvicino), Złożenie do grobu, 1554, The Metropolitan Museum of Art. Foto: Creative Commons Zero (CC0)

Posłuchaj

Profesor Jacek Kowalski o Wielkim Piątku (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wielki Piątek to dzień ścisłego postu. To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Nie biją dzwony, a zamiast uroczystej oprawy nabożeństw używa się kołatek. To wszystko dawniej pomagało wiernym uświadomić sobie powagę tego dnia.

Powiązany Artykuł

Krzyz-Rzym-modlitwa-pap-1200.jpg
Droga Krzyżowa w Watykanie. Uniewinniony kapłan: wisiałem na krzyżu przez dziesięć lat

Historyk sztuki i mediewista profesor Jacek Kowalski zwraca uwagę również na rzeźby Chrystusa składanego do grobu, których oryginały lub kopie można spotkać w wielu polskich kościołach. - Figury Chrystusa są XIV i XV wieczne. To są niezwykłe zabytki, które mówią o głębokim przeżywaniu tego dnia - powiedział historyk.

Podobnie, jak w trakcie Wielkiego Postu, tak i dziś odprawiane są nabożeństwa pasyjne, których geneza sięga średniowiecza. Ponadto podczas odprawianej dziś liturgii krzyża wierni śpiewają między innymi pieśń "Krzyżu święty nade wszystko", której oryginał powstał w VI wieku.

Powiązany Artykuł

Kosciol-Triduum-pap-1200.jpg
Trwa Triduum Paschalne. Obowiązuje ograniczenie udziału wiernych

- W dzień, w którym brzmią pieśni mówiące o męce Pana Jezusa, dobrze pamiętać, że są to jedne z najstarszych pieśni w języku polskim. One wciąż trwają - powiedział profesor Jacek Kowalski.

REKLAMA

Ze względu na epidemię koronawirusa nabożeństwa Wielkiego Piątku na całym świecie odbywać się bez udziału wiernych. Uczestnictwo jest możliwe za pośrednictwem radia, telewizji oraz internetu.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej