Przerwa w nauczaniu do 26 kwietnia. Minister edukacji podpisał rozporządzenie
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał nowelizacje rozporządzenia ws. szczególnych rozwiązań w czasie ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych. Zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów i rekrutacji do szkół średnich.
2020-04-10, 21:58
Na podstawie opublikowanego w czwartek rozporządzenia MEN przerwa w nauczaniu stacjonarnym zostaje przedłużona o kolejne dwa tygodnie – do 26 kwietnia.
W czwartek, zapowiadając przedłużenie czasu zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkołach, premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji poinformowali także, że egzamin ósmoklasisty i matury zostaną przesunięte, odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie; nowy termin egzaminów zostanie podany co najmniej na trzy tygodnie przed nim.
Powiązany Artykuł
167 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, kolejna ofiara
W piątek szef resortu edukacji znowelizował rozporządzenie z 20 marca dotyczące szczególnych rozwiązań w czasie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
Szczegóły rozporządzenia
W noweli zapisano, że komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony nie później niż na 21 dni przed pierwszym dniem przeprowadzania danego egzaminu. Chodzi o egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny, egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, egzamin zawodowy oraz egzamin gimnazjalny (chodzi o egzamin przeprowadzany w terminie dodatkowym dla uczniów szkół dla dorosłych).
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego nie później niż trzy dni przed terminem danego egzaminu ma potwierdzić powołanie członków i przewodniczących zespołów nadzorujących przebieg danego egzaminu w salach egzaminacyjnych i w miejscach przeprowadzania części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu zawodowego oraz zespołów przedmiotowych do przeprowadzenia części ustnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Minister zdrowia: gdybyśmy nic nie zrobili, to dziś mielibyśmy 8,5 tys. zdiagnozowanych
W noweli znalazły się też zapisy umożliwiające uczniom mieszkającym za granicą udział w egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym bez konieczności przyjazdu do Polski. Zdecydowano, że będą mogły być one przeprowadzone w siedzibie przedstawicielstwa dyplomatycznego urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, właściwych za względu na miejsce zamieszkania ucznia za granicą.
Postępowanie rekrutacyjne
Wprowadzono ponadto rozwiązania, dzięki którym rekrutacja do szkół ponadpodstawowych będzie dostosowana do zmienionego harmonogramu przeprowadzenia egzaminów.
Zgodnie z nowelizacją terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 do szkół dla młodzieży będą ogłoszone przez ministra edukacji narodowej, natomiast terminy postępowania rekrutacyjnego do szkół dla dorosłych, branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej podane zostaną przez właściwego kuratora oświaty.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Odkażanie przystanków i przejść podziemnych. Rozpoczęły się dezynfekcje miast
Zasady dotyczące praktyk zawodowych
Nowelizacja zawiera też rozwiązania dotyczące praktyk zawodowych i uczniów - pracowników młodocianych. Zgodnie z nią praktyki zawodowe uczniów technikum i słuchaczy szkoły policealnej mogą być realizowane do końca roku szkolnego 2019/2020 lub w klasach (semestrach) programowo wyższych.
Uczniowie ostatnich klas branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami, którzy po zakończeniu czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół nie będą mogli kontynuować nauki zawodu u pracodawcy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, uzyskają roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu za faktyczny okres realizacji nauki zawodu.
Minister edukacji zdecydowała także, że nie będą obecnie przeprowadzane konkursy na dyrektorów. W nowelizacji wprowadzone zostało rozwiązanie pozwalające na przedłużenie powierzonego stanowiska dyrektora jednostki systemu oświaty, wicedyrektora lub innej osoby – o jeden rok szkolny, tj. do 31 sierpnia 2021 r. Nowelizacja wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.
kad
REKLAMA