"8 dołów śmierci i prawie 4,5 tysiąca ciał". Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Instytut Pileckiego w ramach projektu "Świadkowie historii" publikuje na kanale YouTube nagranie Henryka Troszczyńskiego, świadka odkrycia masowych mogił w Katyniu. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, nawiązuje on do informacji o odnalezieniu przez Niemców masowych mogił w Lesie Katyńskim, które przekazało Radio Berlin 13 kwietnia 1943 roku.
2020-04-13, 06:52
Posłuchaj
Henryk Troszczyński: pewnego dnia jeden z Rosjan powiedział nam, że nas zaprowadzi do miejsca, gdzie są mogiły (IAR)
Dodaj do playlisty
Jesienią 1942 r. Henryk Troszczyński został przez Niemców skierowany na roboty przymusowe w okolice Katynia. Od miejscowych chłopów dowiedział się, że w 1940 r. doszło tam do zbrodni i niedaleko znajdują się groby polskich żołnierzy.
Powiązany Artykuł
Józef Czapski: to był szok, oni wszyscy zostali zabici
Osiem dołów śmierci
Henryk Troszczyński wspominał, chwile odnalezienia pierwszej mogiły.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezes IPN o Zbrodni Katyńskiej: chciano wyrwać Polsce duszę
- Pewnego dnia jeden z Rosjan powiedział nam, że nas zaprowadzi do miejsca, gdzie są mogiły. Wzięliśmy łopaty, we wskazanym miejscu wykopaliśmy dół i dokopaliśmy się do guzików do mundurów. W miejscu tym postawiliśmy krzyż - mówił Henryk Troszczyński.
REKLAMA
Wspominał, że informację tę przekazał Niemcom, którzy w krótkim czasie powołali specjalną komisję z członkami Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i przystąpili do prac ekshumacyjno-badawczych. W sumie odnaleziono wtedy osiem dołów śmierci, z których wydobyto blisko 4,5 tys. ciał, w tym szczątki jedynej zamordowanej w zbrodni katyńskiej kobiety, podporucznik pilot Janiny Lewandowskiej.
Las Katyński symbolem zbrodni
W trakcie Zbrodni Katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 r., zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej. Decyzję o wymordowaniu Polaków podjęły najwyższe władze Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele.
Powiązany Artykuł
Katyń - zobacz serwis historyczny
Masowych mordów NKWD dokonywało między innymi w Lesie Katyńskim, który stał się symbolem zbrodni. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za to ludobójstwo, przerzucając winę za jego dokonanie na III Rzeszę Niemiecką.
PAP
bb
REKLAMA
REKLAMA