Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Minister kultury podziękował konserwatorom
- Praca przy zabytkach daje wiele satysfakcji, ale jest pracą trudną, wymagającą wiedzy i te najwyższe standardy profesjonalizmu są w Polsce w pełni spełniane - powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński w krótkim wystąpieniu z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Szef MKiDN podziękował też wszystkim konserwatorom zabytków za ich pracę.
2020-04-18, 02:05
- Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Minister kultury wygłosił z tej okazji wystąpienie
- Wskazał, że w latach 2016-2020 nakłady na ochronę zabytków wzrosły do ponad 650 milionów złotych wobec 375 mln w latach 2011-2015
- Piotr Gliński przypomniał także, że obecnie mamy w Polsce ponad 100 Pomników Historii - zabytków chronionych w szczególny sposób
- Podziękował też za pracę polskim konserwatorom zabytków
- Ocenił, że są oni wybitnymi specjalistami w swojej dziedzinie
Minister kultury w swoim wystąpieniu podkreślił, że nakłady na ochronę zabytków w Polsce wzrosły w latach 2016-2020 do ponad 653 milionów złotych wobec 375 milionów w latach 2011-2015. Tylko w 2020 roku, na ochronę zabytków Polska przeznaczy 154 miliony złotych. To o 56 milionów złotych więcej niż przed pięciu laty.
Powiązany Artykuł
"653 mln na remonty i konserwacje zabytków". MKiDN o inwestycjach w latach 2016-2020
Ponad 100 Pomników Historii
Minister kultury wskazał także, że w Polsce wzrosła liczba zabytków poddanych szczególnej ochronie. - Pomniki Historii to coś najbardziej prestiżowego, jeżeli chodzi o ochronę zabytków w Polsce. W 2015 r. w Polsce było 60 takich obiektów w całym kraju, teraz udało nam się zwiększyć tę liczbę do 105. Dziś mamy już 105 Pomników Historii - podkreślił minister kultury prof. Piotr Gliński.
Wystąpienie ministra kultury prof. Piotra Glińskiego w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków
Ocenił, że polscy konserwatorzy zabytków należą do wybitnych specjalistów. - W Polsce mamy wybitną polską szkołę ochrony zabytków. Mamy "know-how" i doskonałe oprzyrządowanie prawne, ale żeby można było dbać dobrze o nasze dziedzictwo w obszarze zabytków, oczywiście potrzebne są także środki, a tych jest coraz więcej. Także, jeżeli chodzi o ochronę polskich zabytków za granicą. Dbamy o zabytki na polskich cmentarzach w Polsce, ale także na całym świecie: Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz na Rossie. Niezależnie od wzrostu nakładów, udało nam się także zwiększyć liczbę obiektów poddanych szczególnej ochronie - wskazał Piotr Gliński.
REKLAMA
- Polska jest piękna między innymi swoimi zabytkami, dziedzictwem historycznym, które jest zaklęte w formie materialnej właśnie w postaci zabytków. One są tak piękne nie tylko dlatego, że polskie państwo dba o zabytki, ale one są piękne również dzięki pracy bardzo wielu specjalistów, ludzi, którzy dbają o standardy odbudowy i remonty tych zabytków - ocenił minister kultury.
Życzenia dla konserwatorów
Złożył także życzenia polskim konserwatorom zabytków. - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to szczególna okazja, żeby złożyć życzenia wszystkim konserwatorom zabytków, wszystkim osobom, które dbają o polskie zabytki, remontują je i dbają o przestrzeganie odpowiednich standardów ochrony. Te standardy w Polsce są najwyższe - i za to wszystko trzeba podziękować, także pracownikom, którzy pracują przy renowacji zabytków w Polsce - wskazał wicepremier.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą?
REKLAMA
- Wszystkim Państwu chciałem, z okazji Waszego święta, bardzo serdecznie podziękować za Państwa zaangażowanie, za Państwa wiedzę i za misję, jaką pełnicie. Praca przy zabytkach daje bardzo wiele satysfakcji, ale jest pracą trudną, wymagającą wiedzy i na szczęście, te najwyższe standardy profesjonalizmu są w Polsce w pełni spełniane. Dziękuję za to bardzo serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w dniu szczególnym dla wszystkich Państwa - powiedział prof. Piotr Gliński.
gov.pl/ mbl
REKLAMA