"Zapłacili jedną z najwyższych cen". Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego
29 kwietnia w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
2020-04-29, 03:36
Posłuchaj
Do KL Dachau pod Monachium naziści zesłali łącznie 2794 zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich. 1773 duchownych pochodziło z Polski.
Powiązany Artykuł
Rzecznik KEP: podczas II wojny światowej niemieccy naziści zamordowali 20 proc. polskich księży
Wielkie straty
Jak mówi historyk profesor Wiesław Wysocki, w czasie II wojny światowej zginęło wielu duchownych w całej Europie. KL Dachau jest symbolem ich męczeństwa. - Duchowieństwa zapłaciło jedną z najwyższych cen jeżeli chodzi o wojnę. Niektóre diecezje były wręcz ogołocone - powiedział profesor Wiesław Wysocki.
>>>[HISTORIA] Piekło ponad dwustu tysięcy więźniów Dachau
Historyk przypomina, że w czasie wojny duchowni często sprzeciwiali się decyzjom okupantów oraz pełnili rolę liderów lokalnych społeczności. Dlatego zarówno naziści jak i komuniści często dopuszczali się wobec nich zbrodni oraz zsyłali ich do obozów koncentracyjnych.
REKLAMA
- W polskim modelu życia publicznego duchowieństwo było na wierzchołku elity. To powodowało, że zarówno jedni jak i drudzy chcieli się z tą elitą rozprawić - powiedział.
Cel nazistów
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że eliminacja duchowieństwa była jednym z niemieckich celów w okupowanej Polsce.
- Na początku wojny Reinhard Heydrich powiedział, że czołowe warstwy ludności polskiej należy unieszkodliwić. W tych wytycznych mieściła się też eksterminacja polskich duchownych - powiedział Jan Józef Kasprzyk.
Szef UdsKiOR przypomniał takie postaci jak święty Maksymilian Kolbe oraz błogosławiony Józef Stanek oraz zaznacza, że oni jak i inni duchowni zginęli ponieważ potrafili opowiedzieć się po stronie dobra. -Pamiętajmy o tych, którzy ginęli za to, że byli przewodnikami polskiego narodu - powiedział Jan Józef Kasprzyk.
REKLAMA
W czasie II wojny światowej zginęło około 3 tysięcy polskich duchownych, czyli prawie 20 proc. przedwojennego polskiego duchowieństwa. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej został ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku.
msze
REKLAMA