Pole dance nie tylko dla kobiet. "Proporcje się zmieniają, mężczyzn przybywa"
Taniec na rurze jest oficjalnie uznawany za jedną z dyscyplin sportowych od 2017 roku i jego popularność rośnie, zarówno jako zajęcia rekreacyjne, jak i wyczynowy sport. Z Bereniką Nienadowską rozmawiał o nim Filip Jastrzębski.
2020-04-29, 15:00
Posłuchaj
Przez specjalistów i specjalistki w tej dziedzinie traktowany jest po prostu jako dyscyplina fitness, która ma wiele wspólnego z akrobatyką.
- Jesteśmy traktowani jako dyscyplina sportowa i tak chcemy to popularyzować w wydaniu sportowym. To, co można czasami zaobserwować w klubach nocnych, to nie jest to samo. Mamy tylko wspólny rekwizyt, którego wykorzystanie jest różne - mówi tancerka Berenika Nienadowska.
Choć wydaje się, że jest to sport wybitnie współczesny, to jego korzenie sięgają setek lat wstecz, a początkowo rozwijał się w Chinach i Indiach. Większą popularność zdobył w XX wieku - w latach dwudziestych w Stanach Zjednoczonych. Na popularnych wtedy festynach można było zobaczyć nie tylko magików i połykaczy ognia, ale także kobiety, które tańczyły na metalowych rurach.
REKLAMA
Na całym świecie istnieją już tysiące szkół uczących tańca na rurze. Także w Polsce pojawia się ich coraz więcej, choć oczywiście obecnie z powodu pandemii koronawirusa ćwiczący mają przymusową przerwę.
Jak twierdzą uprawiający pole dance, korzyści z uprawiania tego sportu są wymierne - pomaga on utrzymać zgrabną sylwetkę oraz poprawia samopoczucie. Co ciekawe, wśród entuzjastów pole dance jest coraz więcej mężczyzn.
- Na początku była to dyscyplina, w której przodowały kobiety, teraz proporcje się zmieniają, mężczyzn przybywa. Dla nich to sport, który bardziej przypomina kalistenikę niż tak jak dla kobiet sportem tanecznym. Mężczyźni mają więcej masy mięśniowej i z reguły są silniejsi, kobiety z kolei są bardziej muzykalne i taneczne - opowiadała Nienadowska.
REKLAMA
Czy pole dance ma szanse na to, by trafić do programu igrzysk olimpijskich? Na odwołanych igrzyskach w Tokio miały zadebiutować trzy dyscypliny: wspinaczka sportowa, surfing i skateboard. Prawdopodobnie taniec na rurze nie znajdzie się jeszcze w programie igrzysk w Paryżu, jednak na kolejnych, które odbędą się w Los Angeles, jest to całkowicie realne.
Jakie są zasady punktacji w tym sporcie i jaka jest przyszłość tej dyscypliny? Zapraszamy do posłuchania rozmowy, którą przeprowadził Filip Jastrzębski.
REKLAMA