Rzecznik rządu: tam gdzie żłobki nie zostaną otwarte, zasiłki opiekuńcze będą przedłużone
- To samorząd decyduje o otwarciu żłobków i przedszkoli. Zasiłki opiekuńcze będą przedłużone tam, gdzie samorząd zdecyduje się, aby placówek nie otwierać lub gdy liczba miejsc będzie limitowana - zapowiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
2020-04-30, 11:29
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja, dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Wskazał, że decyzja w tej kwestii każdorazowo zależeć będzie od organów prowadzących.
Odniosły się do tego władze samorządowe, które deklarują, że czekają na dokładne wytyczne, jak to zrobić lub przeprowadzają konsultuje z rodzicami, dyrektorami placówek i sanepidem. Są też takie miasta, jak np. Warszawa, które informują, że nie otworzą placówek w tym terminie.
Powiązany Artykuł
![handel sklepy galeria galerie handlowe EN 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a86fac31-a600-4cf7-80bf-4e94099815b5.jpg)
Rząd zapowiedział II etap łagodzenia ograniczeń. Sprawdź szczegóły
Rzecznik rządu w programie Wirtualnej Polski "Tłit" podkreślił, że rząd zdejmuje odgórny zakaz funkcjonowania żłobków i przedszkoli, ale to samorząd ma prawo zdecydować "w jaki sposób te regulacje będzie przyjmował".
![Nie można nosić masek ochronnych dłużej niż kilkadziesiąt minut (opr. Maria Samczuk/PAP)](http://static.prsa.pl/images/c46eea1b-8116-48c1-87cb-76896d5aaee9.jpg)
- Ma również prawo zamknięcia tych żłobków, ale - żeby była jasność - tydzień na przygotowanie ponownego uruchomiania przedszkoli czy żłobków, to jednak długi okres - dodał.
REKLAMA
Apel samorządów
Müller zwrócił też uwagę, że był to jeden z apeli samorządów, aby rząd część decyzji przekazał na poziom regionalny.
- Aby co do poszczególnych elementów ograniczeń mogli decydować sami w zależności od sytuacji, która panuje u nich w regionie. I to jest właśnie jeden z przykładów, podobnie jak i sytuacja z muzeami, bibliotekami - mówił.
"Zasiłki opiekuńcze będą przedłużone"
Rzecznik rządu poinformował jednocześnie, że jeżeli dana placówka (przedszkole, żłobek) będzie zamknięta, bądź liczba miejsc będzie limitowana, to "my nadal będziemy świadczenie opiekuńcze wypłacać".
- W tej chwili przedłużamy to świadczenie dla placówek, które są zamknięte, ale również zmienimy tak przepisy, aby dotyczyło to również placówek, które np. ograniczyły liczbę osób, które mogą być przyjęte. Wyobrażamy sobie taką sytuację, że w niektórych przedszkolach np. będą określone limity, mniejsze niż dotychczas, a te osoby, które nie będą mogły zostawić swoich dzieci w przedszkolach czy żłobku, będą mogły nadal ze świadczenia opiekuńczego korzystać - zapewnił Müller.
- Zasiłki opiekuńcze będą przedłużone tam, gdzie samorząd zdecyduje się, aby placówek nie otwierać. Te świadczenia będą dostępne dla wszystkich rodziców - dodał.
kad
REKLAMA
REKLAMA