Rzym przygotowuje się na częściowy powrót do normalności. Nowe zasady od poniedziałku

Po 55 dniach kwarantanny władze Rzymu przygotowują miasto na częściowy, nadal znacznie ograniczony restrykcjami, powrót do tzw. nowej normalności. Nowy etap ma, tak jak w całych Włoszech, rozpocząć się w poniedziałek.

2020-05-01, 21:23

Rzym przygotowuje się na częściowy powrót do normalności. Nowe zasady od poniedziałku

Powiązany Artykuł

koronawirus 1200.jpg
Włochy chcą odmrozić gospodarkę i złagodzić restrykcje. Premier przedstawił szczegółowy plan

Autobusy i metro będą kursować w Wiecznym Mieście do 23.30. W środkach lokomocji obowiązywać będzie wymóg noszenia maseczek. W każdym pojeździe zajętych może być tylko połowa miejsc, co wynika z konieczności zachowania dystansu społecznego. Miejsca dla pasażerów i te, które muszą pozostać wolne, oznakowano specjalnymi nalepkami.

Na stacjach metra dostępne będą dozowniki z płynami dezynfekującymi.

Otwarte zostaną rzymskie parki, wśród nich te największe - Villa Borghese i Villa Pamphilj.

W drugiej fazie sklepy będą otwarte do godziny 21.30, czyli dłużej niż obecnie.

REKLAMA

W lokalach gastronomicznych dozwolona będzie wyłącznie sprzedaż na wynos. Dotyczy to restauracji, barów, pizzerii, cukierni i lodziarni.

Zasadnicze zmiany wprowadzone zostały przez władze Rzymu do kalendarza i godzinowego rozkładu pracy urzędów i innych instytucji. Będą one otwierane nie wszystkie o tej samej porze rano, ale między 8.30 a 11.30 i w różnych dniach tygodnia. Część biur, między innymi zarządu miasta, pozostanie przy pracy zdalnej. Tą formą będą objęci przede wszystkim rodzice dzieci do 14 lat. Są one w domu z powodu zamknięcia szkół do września.

Rzymianie już zachęcani są do korzystania z alternatywnych środków lokomocji; skuterów i rowerów, by zmniejszyć obciążenie komunikacji miejskiej. Rowerzystom udostępniono w stolicy 150 dodatkowych kilometrów ścieżek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP) / agkm

REKLAMA

Rozprzestrzenianie się koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk/PAP)Rozprzestrzenianie się koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk/PAP)


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej