"Barwy biało-czerwone zaczynają nam grać w duszy". Prof. Roszkowski o majowych świętach narodowych

- Ta kolorystyka biało-czerwona jest niesłychanie stara. Już biały orzeł piastowski był na czerwonym tle. Flaga, w takiej postaci jaką znamy, została wprowadzona w XX wieku - mówił na antenie Polskiego Radia  prof. Wojciech Roszkowski, historyk, autor "Najnowszej Historii Polski". - Bardzo dobrze, że te barwy biało-czerwone zaczynają nam grać w duszy - dodał.

2020-05-03, 08:00

"Barwy biało-czerwone zaczynają nam grać w duszy". Prof. Roszkowski o majowych świętach narodowych
Prof. Wojciech Roszkowski. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

03.05.2020 prof. Wojciech Roszkowski: Bardzo dobrze, że te barwy biało-czerwone zaczynają nam grać w duszy. (Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Każdego roku na początku maja obchodzimy trzy święta narodowe: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja i równocześnie święto Matki Bożej Królowej Polski.

Audycja była poświęcona społecznościom, które zainicjowały przywrócenie należnej pamięci wydarzeniom, o których Polacy pamiętają w pierwszych dniach maja. Mówiono o wartościach, które dzięki tym społecznościom mogły przetrwać.

"Zauważono, że chłopi nie są wołami roboczymi pozbawionymi wszelkich praw"

- Te święta trafiają nam się w bardzo dobrej porze. Krąży opinia, że my w Polsce lubimy świętować jakieś ponure rocznice. To jest nieprawda. Duża część naszych świąt narodowych przypada na okres letni, a te trzy szczególnie na wiosnę, na początek budzenia się przyrody do życia - powiedział historyk.

- Bardzo dobrze się stało, że w III Rzeczypospolitej zaczęliśmy my, Polacy skupiać uwagę na tym, co jest naszym symbolem. Bardzo dobrze, że te barwy biało-czerwone zaczynają nam grać w duszy. Ta kolorystyka biało-czerwona jest niesłychanie stara. To piastowski biały orzeł był na czerwonym tle. Flaga w takiej postaci, jaką znamy, została wprowadzona już w XX wieku. Biały na górze, czerwony na dole. 16 lat temu to święto zostało wprowadzone jako dodatkowy element przypominania o tym, z czym powinniśmy się instynktownie utożsamiać - dodał.

REKLAMA

Odziemkowski 663.jpg

Powiązany Artykuł

Janusz Odziemkowski o Konstytucji 3 maja: ukształtowała nowoczesne polskie społeczeństwo

W audycji także o tym, dlaczego powinniśmy jako naród być dumni z Konstytucji 3 maja.

- Konstytucja 3 maja jest przedmiotem dumy dla większości Polaków. Konstytucja ta zawiera elementy, których byśmy się nie spodziewali – wprowadza rządy dynastyczne. Najważniejsze było rozszerzenie wojska – zlikwidowanie ograniczeń dla liczebności armii. Bardzo ważne było też wzięcie pod opiekę ludu w społeczeństwie ciągle jeszcze stanowym (…). Po raz pierwszy w państwie polskim w I Rzeczypospolitej zauważono, że chłopi nie są wołami roboczymi pozbawionymi wszelkich praw - przypominał prof. Wojciech Roszkowski.

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą po Stanach Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. – Sposób uchwalenia konstytucji był rewolucyjny (...), jednak metoda zmiany systemu była mało radykalna. Ugruntowanie systemu politycznego RP przez Konstytucję 3 Maja było nie na rękę państwom ościennym. W trudnych okolicznościach posłowie znaleźli jednak sposób na wzmocnienie państwa – wskazywał historyk.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji, zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość:  prof. Wojciech Roszkowski, historyk, autor „Najnowszej Historii Polski”

REKLAMA

Data emisji: 03.05.2020

Godzina emisji: 07.35

Polskie Radio 24/tb/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej