Wyboisty rozwód z UE. Problemy w negocjacjach z Wielką Brytanią

- Wielka Brytania oddala się od uzgodnionej wspólnie ze stroną unijną deklaracji politycznej - powiedział szef MSZ Niemiec Heiko Maas, oceniając w opublikowanym w sobotę wywiadzie stan negocjacji między Wielką Brytanią i Unią Europejską na temat przyszłych relacji.

2020-05-09, 22:00

Wyboisty rozwód z UE. Problemy w negocjacjach z Wielką Brytanią
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/ Ink Drop

Wielka Brytania po opuszczeniu UE znajduje się w okresie przejściowym, który ma potrwać do 31 grudnia 2020 r. - Rząd brytyjski nadal odrzuca (możliwość) przedłużenia tego terminu - powiedział Maas w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine".

Powiązany Artykuł

brexit 1200 shutterstock.jpg
Będzie umowa o partnerstwie? Ruszają pobrexitowe negocjacje między UE a Wielką Brytanią

- Niepokoi fakt, że w kluczowych punktach negocjacji Wielka Brytania coraz bardziej oddala się od wspólnie uzgodnionej deklaracji politycznej - powiedział szef niemieckiej dyplomacji. Dodał, że "tak nie może być, bo negocjacje są kompletnym pakietem określonym w politycznej deklaracji".

"Podróż w nieznane"

Deklaracja polityczna określająca ramy przyszłych stosunków między UE a Zjednoczonym Królestwem stanowi jeden z dwóch głównych dokumentów będących częścią umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, która obowiązuje od 1 lutego br.

Maas zwrócił uwagę, że jeśli stanowisko Londynu nie ulegnie zmianie, to ustalenie szczegółów "rozwodu" z UE będzie jednym z kilku wielkich wyzwań, które nagromadzą się pod koniec roku. - Bez porozumienia w sprawie naszych przyszłych stosunków byłaby to podróż w nieznane - podkreślił.

REKLAMA

Niemiecka prezydencja

Powiązany Artykuł

Michel Barnier 1200 PAP.jpg
Negocjacje ws. brexitu. Ekspert: Wielka Brytania i UE narzucają sobie własne wizje

Niemcy 1 czerwca przejmą prezydencję w Radzie UE. Maas powiedział w wywiadzie, że zbliżające się półrocze zostanie zdominowane przez temat pandemii koronawirusa.

- Musimy za pomocą możliwie najlepiej skoordynowanych środków utrzymać pandemię pod kontrolą, a jednocześnie skierować ożywienie gospodarcze Europy na właściwe tory - powiedział. Oprócz tego jako dwa najważniejsze zadania stojące przed niemiecką prezydencją wskazał wspomniane negocjacje z Wielką Brytanią oraz zaplanowanie budżetu UE na lata 2021-2027.

- Rząd Niemiec stawia sobie dodatkowe zadanie wyznaczenia wspólnego unijnego kursu dla takich obszarów jak zmiany klimatyczne, migracja, praworządność i digitalizacja - poinformował Maas.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej