WHO apeluje o ostrożność w znoszeniu restrykcji w związku z koronawirusem

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił na wideokonferencji prasowej w Genewie, że dążenie do odmrażania gospodarek jest całkowicie uzasadnione, niemniej nie można przy tym doprowadzić do kolejnych zakażeń.

2020-05-11, 23:54

WHO apeluje o ostrożność w znoszeniu restrykcji w związku z koronawirusem

Posłuchaj

Szef WHO: wolne i konsekwentne znoszenie obostrzeń jest ważne, by chronić życie i ludzki dobytek (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek kilkanaście krajów Europy zniosło kolejne obostrzenia, takie jak zakazy wychodzenia z domów, zamknięcie szkół czy zakaz podróżowania. Szef WHO argumentował wieczorem w Genewie, że w ostatnich tygodniach udało się spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Przestrzegał jednak przed zbyt szybkim powrotem do normalności.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Trump wzywa do odmrażania gospodarki, we Francji epidemia w odwrocie. COVID-19 na świecie

- Wolne i konsekwentne znoszenie obostrzeń jest ważne, by chronić życie i ludzki dobytek. Chodzi o to, aby stymulować gospodarkę, ale by obserwować wirusa i przywracać środki kontroli, gdyby znów liczba zakażeń rosła - dodał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Mosbacher_Guangyuan_PAP.jpg
"Chiny tuszowały wybuch COVID-19 w Wuhanie". Spięcie ambasadorów Chin i USA na Twitterze

Niepokojące informacje

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że restrykcje mogą znosić te kraje, które mają wirusa pod kontrolą, a ich służba zdrowia jest w stanie poradzić sobie z kolejnymi przypadkami zakażeń.

Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował w Genewie, że w ciągu weekendu niepokojące informacje docierały z Azji i Niemiec.

- W Korei Południowej zamknięto bary i kluby po tym, jak pojawiły się kolejne przypadki zakażeń. W chińskim Wuhan zanotowano nowe zachorowania, pierwsze od czasu, gdy zniesiono restrykcje. W Niemczech liczba przypadków także wzrosła, gdy poluzowano obostrzenia. Na szczęście w tych trzech krajach funkcjonuje system odpowiedzi na taką sytuację - mówił.

Dwa miesiące od ogłoszenia pandemii

Równo dwa miesiące temu WHO ogłosiła, że koronawirus, który po raz pierwszy pojawił się pod koniec ubiegłego roku w Chinach, rozprzestrzenił się na cały świat i ma wymiar pandemii.

REKLAMA

Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Maryland do tej pory w wyniku COVID-19 na świecie zmarło 286 tysięcy osób. Liczba zakażonych to cztery miliony 200 tysięcy.


źródło: Johns Hopkins University

ms

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej