Od poniedziałku wracają fryzjerzy, kosmetyczki, kawiarnie. Zobacz, co się zmieni
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 18 maja wchodzimy w trzeci etap znoszenia ograniczeń, związanych z pandemią koronawirusa. Otwarte będą mogły być m.in. bary, restauracje, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wszystko ma się jednak odbywać przy zaostrzonym reżimie sanitarnym.
2020-05-13, 14:28
Premier Mateusz Morawiecki mówił o konieczności zachowania rygoru sanitarnego.
- W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana - podkreślił premier.
Powiązany Artykuł
Premier: od 18 maja mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne
Szef rządu poinformował też o planowanym częściowym otwarciu szkół, a także o poluzowaniu części regulacji.
Zmiany w III etapie odmrażania gospodarki:
REKLAMA
Władze odmrażają gastronomię i salony kosmetyczne. To oznacza, że od poniedziałku każdy będzie mógł zjeść w restauracji czy barze (w środku i w ogródku), a także skorzystać z usług fryzjera lub kosmetyczki.
Wszystko ma się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. Kancelaria premiera podała kilka takich wytycznych. Jeśli chodzi o gastronomię, to po każdym kliencie stolik musi być dezynfekowany, a między stolikami mają być co najmniej dwa metry odległości. Dodatkowo jest też limit osób w lokalu - każdy klient musi mieć co najmniej 4 metry kwadratowe przestrzeni. Obsługa musi nosić maseczki, choć goście, po tym jak zasiądą do stolika, będą mogli je zdjąć.
W salonach urody także będzie obowiązek noszenia masek. Klienci mają być przyjmowani po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie lub online.
Wyższy limit osób w transporcie
Od 18 maja więcej osób będzie mogło korzystać ze środków transportu publicznego. Decyzja w tej sprawie będzie jednak należała do zarządców transportu. Na pokład do autobusu będzie mogło wejść albo, tak jak teraz, tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących, albo tyle osób, ile wynosi 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy tej opcji połowa miejsc siedzących musi być wolna).
REKLAMA
Zniesienie części ograniczeń w szkołach
Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, a także zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Od poniedziałku otwarte będą mogły być też np. schroniska młodzieżowe.
Od 25 maja mają wrócić zajęcia w szkołach dla klas 1-3. Dodatkowo, maturzyści i uczniowie 8 klas będą mogli odbywać konsultacje z nauczycielami ws. egzaminów.
Od 1 czerwca natomiast możliwość odbycia takich konsultacji będą mieli wszyscy uczniowie.
REKLAMA
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat zostaje przedłużony.
Od niedzieli dzieci do 13 roku życia będą mogły same wychodzić z domu.
Więcej wiernych w kościołach
Dotychczas na jednego wiernego w kościele musiało przypadać 15 metrów kwadratowych przestrzeni. Ten limit zostanie poluzowany - od niedzieli 17 maja będzie to 10 metrów kwadratowych na jednego wiernego.
Częściowe uwolnienie sportu
Zmiany obejmują też sport. Od 18 maja na stadionach, orlikach, skateparkach, boiskach itp. będzie mogło przebywać jednocześnie 14 osób plus dwóch trenerów. Na pełnowymiarowych, otwartych boiskach piłkarskich ten limit wyniesie 22 osoby plus 4 trenerów.
REKLAMA
Władze dopuszczają także możliwość wprowadzenia tzw. bufora bezpieczeństwa i podzielenia boiska - wtedy limity będą wyższe.
Od poniedziałku będą się też mogły odbywać zajęcia w halach. Oto limity:
- 12 osób + trener (w obiektach do 300 metrów kwadratowych)
- 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 metrów kwadratowych)
- 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 metrów kwadratowych)
- 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 metrów kwadratowych)
Kultura na większą skalę
Władze zdecydowały też o poluzowaniu ograniczeń dotyczących kultury. I tak, od 18 maja będą mogły działać m.in. kina plenerowe. Możliwe będzie też wznowienie prac na planach filmowych i prowadzenie rozmaitych nagrań. Wrócą indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.
Częściowe otwarcie uczelni
Władze chcą umożliwić prowadzenie na uczelniach zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat lub tych zajęć, których nie da się realizować w trybie zdalnym. Taka możliwość ma być dopuszczona od 25 maja.
REKLAMA
Dodatkowo, do 12 czerwca przedłużono zamknięcie granic.
Władze podkreślają, że mimo znoszenia kolejnych ograniczeń powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, takich jak zakrywanie nosa i ust czy zachowanie odległości od innych osób.
PolskieRadio24.pl, KPRM, md
REKLAMA