Rotmistrz Witold Pilecki. Historia walki z systemem zniewolenia
- Zadaniem Witolda Pileckiego była dokumentacja losów żołnierzy Armii Krajowej, tego, co się z nimi dzieje, w jakich więzieniach przebywają i gdzie są wywożeni. Ta dokumentacja był przekazywana na Zachód, tak by monitorować sytuację w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Stankowski, historyk z Instytutu Pileckiego.
2020-05-24, 17:31
Posłuchaj
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji, a wychowywał w Wilnie. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy. We wrześniu 1939 r. jako podporucznik rezerwy uczestniczył w walkach z Niemcami. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską.
Powiązany Artykuł
Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz
W czasie okupacji dobrowolnie dał się hitlerowcom uwięzić podczas łapanki w Warszawie. Trafił do Auschwitz. Założył tam wśród więźniów konspiracyjną organizację, przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Uciekł z Auschwitz w 1943 r. Walczył w powstaniu warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej
- Rotmistrz Pilecki to z krwi i kości Polak, który nie wyobrażał sobie funkcjonowania na obczyźnie. Tuż po jego oswobodzeniu z obozu powstała idea aby powrócił do Polski i monitorował sytuację w kraju. Tu pozostała też jego rodzina. Z jednej strony był to obowiązek wojskowy, z drugiej chęć bycia w Polsce - mówił prof. Witold Stankowski.
Rotmistrz Pilecki wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce jego pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
REKLAMA
W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 - Orderem Orła Białego. We wrześniu ub.r. na placu przed MIIWŚ w Gdańsku odsłonięto pomnik tego bohatera.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Witold Stankowski
Data: 24.05.2020
Godzina emisji: 16.47
REKLAMA
PR24/PAP/ka
REKLAMA